Djeca doživljavaju stres, u jednakoj mjeri kao i odrasli. Pod stresom su od pandemije, pod stresom su od potresa, i bilo bi doista čudno da nisu. Poneka djeca zadržavaju stres u sebi i naizgled se čini kako se u njihovu ponašanju nije ništa promijenilo, dok neka promijene ponašanje i na njima je očito kako dolaze “do ruba”. Naravno, puno je bolje kada kod svog djeteta možete primijetiti da je pod stresom, tada mu možete i pomoći.

Kako možete prepoznati da vaše dijete doista treba profesionalnu pomoć?

1. Ćudljivo ponašanje, uključujući sve češće tantrume

Većina djece ima tantrume, ali kada oni postanu iznimno intenzivni, vrijeme je da potražite pomoć. Intenzivni tantrumi uključuju pokušaj da dijete ozlijedi druge ili sebe (npr. lupanje glavom o pod ili zid), napadaje koji traju duže od 20 minuta i ponavljaju se nekoliko puta u danu. Svako dijete ima svoje “loše” dane, ali ako je svaki dan “loš”, vrijeme je da potražite pomoć psihologa.

2. Povremeno priča o svojoj anksioznosti

Kada su djeca sposobna da nam pričaju o svojim strahovima, to je dobar znak! Znači da se mogu identificirati s onim što ih uzrujava i da znaju potražiti pomoć. No ako vaše dijete o svojim strahovima priča samo povremeno, vjerojatno ima više strahova i više osjeća anksioznost nego što je uobičajeno. Ako ima problema s obavljanjem svojih dnevnih aktivnosti (kao što je spavanje, izlazak iz kuće, druženje s prijateljima) na način da pokazuje zabrinutost i potištenost, također je vrijeme da se posavjetujete s nekom stručnom osobom.

3. Često se žali na glavobolju i trbuhobolju

Anksioznost se često manifestira kroz tjelesne simptome – i to kroz tenzijske glavobolje ili napetost u trbuhu. Djeca često nemaju dovoljno razvijen vokabular da bi razgovarala o svojim osjećajima, ali vam mogu reći da ih boli trbuh. Ako vam se dijete konstantno žali na bol u trbuhu, provjerite njegovo medicinsko stanje i prvo uklonite mogućnost tjelesne bolesti. Ako se simptomi nastave i nakon urednoga medicinskog nalaza, vjerojatno je riječ o nekom emotivnom okidaču i simptomu psihičke poteškoće.

4. Dijete je iznimno fizički aktivno i ne može se zadržati u mirnom položaju duže od 10 minuta (bez ekrana)

Mnoga su djeca aktivna, i to je dobro! Aktivna djeca obično su zdrava djeca. Ako se vaše dijete ne može umiriti kad je vrijeme za odmor, znak je da se nešto s njim događa.

Djeca bi trebala biti u mogućnosti fokusirati se na neku smirenu aktivnost određeno vremensko razdoblje, ovisno o dobi, a da se ne uzrujaju – za djecu vrtićke dobi to je minimalno 5 minuta, a za mlađe školarce minimalno 15 minuta. Ako nemaju strpljenja i ako se borite s djetetom da sjedne, pričeka ili sluša, otiđite na razgovor sa stručnom osobom.

5. Iznenadna promjena ritma spavanja

Spavanje je pokazatelj toga što se događa s djetetom. Djeca s neobičnim ritmom spavanja najčešće se bore s još nekim problemom. Ako dijete previše spava, to može biti znak depresije, a ako premalo spava, teško zaspi i ima noćne more, to može biti pokazatelj da je anksiozno. Također, mnoge druge dijagnoze utječu na ritam spavanja. Bez dovoljno sna, teško da će se dječje malo tijelo odmoriti i biti spremno za izazove koje donosi dan. Ako vaše dijete ima problema sa spavanjem, a to znači nekoliko noći u kontinuitetu, nešto nije u redu.

8-znakova-stresa-kod-vaseg-djeteta-koje-nikako-ne-smijete-ignorirati
girl crying at home, kid stress and family problems,Image: 561786739, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Nadezhda Prokudina / Stock Budget / Profimedia

6. Teško uspostavlja kontakte sa svojim vršnjacima

Svako je dijete različito – neka su vrlo otvorena za odnose, a druga su sramežljiva. Naravno, različito reagiranje i različit način uspostavljanja odnosa su normalni, no ako vaše dijete kontinuirano  ima problema s uspostavljanjem komunikacije sa svojim vršnjacima, ako ima kontinuirane sukobe, ako se teško uključuje u igru, ako ima problema sa slijeđenjem pravila, vjerojatno ima problema sa socijalizacijom. Ne paničarite ako je riječ samo o rijetkim danima, ali ako se ponavlja kontinuirano, ipak potražite savjet stručnjaka.

7. Problemi u školi

Ponekad svako dijete ima problema s obavljanjem školskih zadataka ili s ponašanjem u školi. No ako primijetite da vašem djetetu iznenada treba puno više vremena kako bi obavilo neki školski zadatak nego inače, i ako je to očita promjena u njegovu ponašanju, vjerojatno se pojavio emotivni stresor i potreban mu je razgovor. Možda ima problema u odnosu s prijateljima ili je pod stresom zbog prezahtjevnog školskog sadržaja. Uzmite u obzir da je veći dio školske godine škola bila online, pa je možda i to jedan od uzroka promjene u ponašanju.

8. Zabrinutost da će se dogoditi nešto loše ako ne završi neku aktivnost ili je ponovi nekoliko puta

Ako ste primijetili da vaše dijete neke stvari uvijek radi na određeni način, određenim redoslijedom, ili ponavlja neke pokrete na određeni način, provjerava jesu li neke nevažne aktivnosti dobro obavljene (stoji li autić na određenome mjestu, je li pribor za jelo posložen na određeni način), potražite savjet stručne osobe. Takve promjene u ponašanju događaju se kada se dijete osjeća anksiozno i želi stvoriti sigurno okruženje. Ako se vaše dijete jako uzruja odigrate li igru drugačije nego što je u njegovu “protokolu”, pomaknete li neku njegovu stvar s mjesta ili sl., i to se učestalo ponavlja, postoji ozbiljan razlog za posjet psihologu.

Ako dijete pokazuje bilo koji od prethodno navedenih znakova, ne mora značiti da ima neki psihički poremećaj, ali daje naslutiti da se s njim događa neka neuobičajena promjena. Najbolji način da doznate jest da se posavjetujete sa stručnom osobom kako se simptomi ne bi razvili u puno ozbiljnije.

Tekst: S. M.

Foto: Profimedia