Jeste li ikad u svome domu napravili eksperiment? Koliko otpada vi i vaši ukućani proizvedete u tjedan dana? Ako na taj element obiteljskog života niste još obratili pažnju, neki podaci kazuju da u Hrvatskoj jedan stanovnik u godinu dana ‘proizvede’ 367 kg raznovrsnog otpada.

Potom se podignite globalno. Proračuni na svjetskoj razini ukazuju na to da do 2050. godine naš planet bi mogao biti zatrpan smećem za čak 70% više nego što je danas. Zvuči zastrašujuće, zar ne?

Stoga, želimo li da naši potomci i dalje imaju čistu i pitku vodu, da vide zelene površine oko sebe, da imaju relativno čist zrak za udisanje, jednom riječju, da mogu preživjeti na ovoj Zemlji, potrebno je djelovati pojedinačno.

Možda vam je dosta floskula i fraza o ekološkoj osviještenosti, ali, doista, kada pogledate, na pojedincu je samo da usvoji neke nove navike koje se u budućnosti mogu odraziti pozitivno, i to na globalnoj razini. Kako bismo vas podržali u stvaranju pozitivnih navika koje će utjecati na kvalitetu vašeg života i kvalitetu života vaše djece i njihove djece, pokrenuli smo platformu Održiva Hrvatska, na kojoj možete pronaći zanimljive teme o održivosti.

Prva razina djelovanja je obitelj, obiteljski život i odgoj naših mališana. Kako se kaže ‘na mladima svijet ostaje’ pa bi bilo dobro da svojim klincima ugradimo neke dobre i ekološki održive navike.

Roditelji su djeci model ponašanja, da ponovimo staru lekciju, stoga svojim odgovornim ponašanjem prema okolišu djeci dajemo najbolji primjer.

Toliko toga možete učiniti unutar svoga doma za ekološki održiviji način života, a ne zahtijeva baš nikakv trošak, dapače, čak bi vam se kućni budžet mogao povećati!  Stoga, zasučite rukave… I krenite!Kontinuirana izloženost raznim reklamama ponekad nas jednostavno tjera da sve kupujemo novo, od namještaja, igračaka do odjeće! Ne mora biti tako. Velik dio namještaja u svome domu možete samo obnoviti, kutne garniture novim tapiciranjem, ormare malčice popraviti I prebojiti, pronaći stare stolce i restaurirati ih.

u-vasem-domu-s-djecom-neka-sve-bude-odrzivo

Ne morate baš sve kupovati!

Ako imate prijatelje sa starijom djecom nego što su vaša, preuzmite odjeću koju su njihova djeca prerasla. Sigurno postoje komadi odjeće koji su prilično nosivi.

Ne opterećujte dječje sobe hrpom nepotrebnih igračaka, djeca se ionako igraju samo s onima koje su njima omiljene. Ako promatrate vrlo malu djecu, jasličke dobi, njima su dovoljne kutije, prazne plastične posude, nekad se bolje zabave takvim stvarima nego najnovijom plastičnom igračkom iz dućana.

Štedljivo s rasvjetom u svome domu!  Naravno, prvo je pravilo, koristite na rasvjetnim tijelima štedne žarulje. A znate li da otvoren frižider, dok proučavate sadržaj polica, također troši više električne energije… Djeca posebno vole taj hobi – stati ispred frižidera i duboko meditirati!

Pokušajte im objasniti koliko je to nepotrebna aktivnost!

Voda je dragocjena i sve je manje ima na Zemlji!

Jeste li znali da više od milijardu ljudi nema pristup vodi, a još 2,7 milijardi u oskudici je barem jedan mjesec godišnje. Prema predviđanjima UN-a, do 2030. godine potraživanje vode premašit će zalihe za 40 posto.

Stoga, učite djecu da dok se umivaju ili peru zube, zatvore slavinu, da voda ne curi uzalud. Objasnite im da je tuširanje ekonomičnije od kupanja u kadi i da tako potroše puno manje vode

Odvajajte otpad! U svome domu uvedite 5 kanti: za komunalni otpad, za plastiku, za staklo, za papir, za biootpad. Kako bi djeci bilo zabavno razvrstavanje otpada, neka svaka kanta bude druge boje.

Manje koristite automobil! Automobili su veliki zagađivači zraka, a bicikliranje je zdravo i praktično. Gdjegod možete, krećite se pješice ili biciklom, ili koristite javni prijevoz. Investirajte u bicikle i s djecom odmalena razvijajte kulturu kretanja pa na sportske ili izvannastavne aktivnosti idite biciklom ili pješice.

Izbjegavajte plastičnu ambalažu! Jednoj plastičnoj vrećici treba da se razgradi čak 1000 godina. Uvijek sa sobom nosite platnene vrećice!

Tekst: S.M.

Foto: Shutterstock