Ovo je priča o jednoj mami i jednome tati, 32-godišnjoj Vanji i 35-godišnjem Alenu Longin koji su svoju djecu odlučili odgajati na malo drukčiji način. Vanja je početkom prvog lockdowna na svome instagram profilu počela objavljivati zanimljive kreativne sadržaje kako bi prije svega potaknula roditelje da provedu vrijeme sa svojom djecom dalje od ekrana i iskoriste zajedničko vrijeme za razvijanje dječje, ali i vlastite kreativnosti. No ne samo to, Vanja i Alen u odgoj svojih sinova na suptilan su način unijeli i brigu o okolišu, ljubav prema prirodi i recikliranje kao jedan od načina održivosti.
vanja i obitelj
Obitelj Longin živi u Rijeci, a osim mame i tate, tu su i dječaci 5-godišnji Borna i mlađi mu braco 3-godišnji Karlo. Ova obitelj uopće nema televizor, a Borna i Karlo nemaju iskustvo vremena provedenog na mobitelu jer imaju bujnu maštu i pune ruke posla s izradom svakakvih zanimljivih kreacija.

Kada su Alen i Vanja prije dvije godine primijetili da stariji Borna ima problema s govorom, posjetili su logopeda i psihologa, a kako im je rečeno da dijete ima problema sa zadržavanjem pažnje, njihova je odluka bila – izbaciti TV i sve ekrane iz svoga doma.

'Suprug i ja, kada smo s djecom, nemamo mobitele u rukama. Naravno, ako me netko nazove ili pošalje poruku, ja odgovorim ili se javim. Moja djeca nikad ne traže mobitel niti žele gledati crtiće na mobitelu jer ne znaju za tu mogućnost. Radije, čitamo knjige, pričamo i igramo društvene igre', objašnjava mama kako provode svoje slobodno vrijeme.

View this post on Instagram

A post shared by Vanja Longin ?? (@vanja.and.the.kids)

'Kao roditelj, zagovaram slobodnu igru. Kad je Borna bio mali, ja sam vodila igru, izmišljali bismo priče, brojali kamenčiće. Otkad je Borna dobio brata, njih dvojica se zaigraju. Mala je razlika u godinama pa se lijepo igraju. Borna Karla vodi kroz igru, penju se na kućicu u parku, izmišljaju pse i krokodile, love ribu, igraju se lovice. Nikada ne nosim igračke van, nego oni sami s materijalom iz parka izmisle neku igru', priča nam Vanja.

'Čistimo smeće po šumi i ne bacamo stare stvari!' Vanja i Alen jedni su od roditelja koji se trude živjeti ekološki osviješteno i svoju djecu pokušavaju tako i odgojiti: 'Dosta pričamo o prirodi i okolišu. Kada šetamo šumom, uvijek nosimo vrećicu u koju skupljamo smeće.

Ako nam se nešto pokvari, objašnjavamo da ćemo pokušati popraviti, a ne kupiti novo. Što se odjeće tiče, dosta toga pronalazim u second hand shopovima. Ne nasljeđujemo robu, ali kupujemo reciklirano. Ta odjeća ne izgleda nošeno i, ako pronađem neku rupicu, jednostavno zašijem ili stavim neku fora zakrpu pa klincima to bude slatko. To su dečki, oni nisu komplicirani'

Borna i Karlo nisu previše 'opsjednuti' novim igračkama. Vanja nam je ispričala kako oni u svome domu imaju jednu dobru naviku – kada dobiju igračke za rođendan, ne idu sve odmah u opticaj. Vanja ima ormar u koji sprema nove igračke pa kada primijeti da su se dečki 'zasitili' igračaka koje su u opticaju, iznese im van neku novu igračku. Ako, pak primijeti da se nekom igračkom uopće ne igraju, tada ta igračka ide u ormar na neko vrijeme... dok ponovno ne postane nova.

View this post on Instagram

A post shared by Vanja Longin ?? (@vanja.and.the.kids)

Od vune do igračaka! A kad je riječ o kreativnosti, Vanja je prepuna ideja i sa svojim dječacima izrađuje igračke od recikliranih materijala, a odnedavno ih uči i jednoj staroj vještini – filcanju vune. No, ipak, najdraže su im igre na svježem zraku, obogaćene dječjom maštom.

borna filca
'Većinu vremena provodimo vani. Kod kuće crtamo ili filcamo, Karlo ne, on je još mali, ali Borna filca sa mnom. Dobije kalup od kolača i vunu pa zajedno filcamo. On je oduševljen proces kako od nečega nastaje nešto. Želim svoju djecu naučiti kako neke stvari možemo sami izraditi, ne moramo ih kupiti u dućanu. Recimo, filcali smo voće i povrće, on jabukicu, a ja ostalo. Poslije su se njih dvojica igrali dućana. Izradili smo papirnate novčiće pa je jedan bio prodavač, a drugi kupac. A ideja o voću i povrću mi je došla kada sam primijetila da Borna ne prepoznaje voće i povrće', govori mama Vanja.

View this post on Instagram

A post shared by Vanja Longin ?? (@vanja.and.the.kids)

Osim filcanja, Vanja kaže kako često djeci daje da sami zašiju nešto, pričvrste gumb koji je otpao. Borna i Karlo vole izrađivati i narukvice tako što nižu perlice u različitim bojama, a mama Vanja objašnjava kako ova aktivmnost razvija kod djece finu motoriku.

View this post on Instagram

A post shared by Vanja Longin ?? (@vanja.and.the.kids)

'Uvijek su nam na raspolaganju flomasteri, pastele pa često crtamo. Uvijek je prisutan karton... Kada vidim da netko ostavi ambalažu, uzmem je, pa izrađujemo kućice, leptire, krune, kukce...' daje nam Vanja još ideja za kreativne aktivnosti s djecom od racikliranih materijala.

Za sljedeći projekt u svome domu sa svojim sinovima Vanja najavljuje izradu svijeća: 'Dosta smo razgovarali o pčelama i ulozi kukaca u očuvanju prirode, a nabavila sam vosak, i to od domaćih opg-ovaca, kako bismo kao obitelj podržali lokalne proizvođače. Naravno, i vuna za filcanje je od lokalaca, nju nabavljam s otoka Krka.'

Stoga, ako posjetite Vanjinu stranicu u želji da pronađete inspiraciju za to kako se zabaviti sa svojom djecom, nemojte se začuditi ako naiđete na fotke zanimljivih svijeća koje su izradile male ruke 5-godišnjeg Borne i 3-godišnjeg Karla.

Kako bismo vas podržali u stvaranju pozitivnih navika, koje će utjecati na kvalitetu vašeg života i kvalitetu života vaše djece i njihove djece, pokrenuli smo platformu Održiva Hrvatska, na kojoj možete pronaći zanimljive teme o održivosti.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Instagram (vanja.and.the.kids)