Iza nje su brojne kazališne, televizijske i filmske uloge, no ona najvažnija tek ju očekuje. Za otprilike dva tjedna, glumica Leona Paraminski postat će mama! Ona i suprug Tin Komljenović s velikim nestrpljenjem iščekuju svoju djevojčicu. O njoj su sanjali još otkako su se 2012. godine vjenčali na karipskom otoku Santa Lucia, no kako nisu uspjeli prirodnim putem, sreća im se osmjehnula zahvaljujući medicinski potpomognutoj oplodnji, o čemu je ona otvoreno pričala. Sve to dogodilo se baš u Hrvatskoj, njihovoj rodnoj domovini, no bebicu će Loena roditi u Santa Barbari gdje posljednjih godina žive. I da, rodit će ju u istoj poliklinici kao i Meghan Markle svoju kćerkicu, a sama Leona nam je u razgovoru koji smo obavili mailom, otkrila zašto baš tamo. Ispričala nam je i kako joj je protekla trudnoća, hoće li uz nju na porodu biti i suprug, tko će im pomagati u prvim danima nakon što dođu kući i jesu li se dogovorili koje će ime nadjenuti malenoj.

Kako se osjećate, koliko vas još vremena dijeli do predviđenog termina porođaja?

S obzirom na to da me čeka još dva tjedna do poroda, osjećam se sjajno, naravno, brže se umaram, evo sada zadnji mjesec osjećam očekivano veći umor nakon nekog napora i moram više spavati i više se odmarati nego prijašnjih mjeseci.

Jeste li spremni za taj dan i kako ste se uopće pripremali svo ovo vrijeme trudnoće?

Mislim da nikada niste potpuno spremni za taj dan, jer ne znate točno kako će sve ići, iščekujete i veselite se novom životu. Jedva čekamo da ju vidimo, a za sami porođaj nemam nikakvih posebnih priprema osim što pokušavam ostati pribrana i maksimalno aktivna, hodam, plivam, joga mi je dodatno već pripremila tijelo pa mi je olakšalo i trudnoću, koja je srećom prošla bez ikakvih tegoba. Naše tijelo zna što treba raditi, pratit ću ga, opuštati se disanjem i pomoći našoj bebi da dođe na svijet.

Hoće li uz vas na porodu biti i suprug?

Za sada je takav plan, ali ako u sljedeća dva tjedna dođe do novih mjera koje se nažalost opet najavljuju, ne znam koji će biti uvjeti dolaska i ostanka u bolnici s pratnjom. Voljela bih da smo zajedno.

Pisalo se da ćete roditi u istoj bolnici kao i Meghan Markle. Zašto ste odlučili roditi baš tamo i koje mogućnosti ta ustanova pruža svakoj rodilji?

Ovdje je to jedina bolnica u kojoj se može roditi ako živite u Santa Barbari i okrugu, tako da nisam imala izbor, ali sva sreća da je sjajan, jer ima raznih opcija kako rađati i pripremati se za sam porođaj - s jaccuzijem u sobama, privatnošču za svaku rodilju, ostanka partnera u bolnici, babicama, prirodnim sedativima itd. Mogućnosti su beskrajne, bolnica nudi uistinu svašta.

Kakav je običaj u Americi, koliko nakon porođaja ostajete u bolnici? I kako uopće funkcionira rodiljni dopust tamo?

Sve ovisi kako vam protekne porod. Ostaje se oko dva, tri dana u bolnici. Porodiljni dopust ovisi gdje ste zaposleni i u kojoj državi živite. Prema Zakonu o rodiljnim naknadama u Kaliforniji, žene imaju pravo na najviše 12 tjedana porodiljnog dopusta. Od ovih 12 tjedana, šest tjedana dopusta je postnatalno.

Jeste li organizirali pomoć kad s bebicom dođete kući? Tko će vam pomagati?

Imat ćemo pomoć oko kućanstva, ali što se tiče pomoći oko bebe, to želimo sami, pogotovo na početku. Tin će raditi od doma prvih par tjedana i bit ćemo zajedno. Možda će i dio naših obitelji doći u kratki posjet iz Hrvatske, ali kasnije.

Otkrili ste i da ćete roditi djevojčicu! Jeste li joj već nadjenuli ime? I čiji je izbor prevladao? Naravno, ako nije tajna bit će nam drago znati kako će se malena zvati? Ako pak to još čuvate samo za sebe, hoće li biti neko internacionalno ime ili možda pak hrvatsko?

Da, čekamo djevojčicu i jako smo sretni i uzbuđeni. Ime ćemo joj dati kada ju vidimo, imamo dva izbora, jedno je još od prvog tromjesječja kad smo saznali spol, drugo ime se pojavilo kasnije. Ali da, bit će internacionalno i nekako smo zajedno tako odlučili.

Jeste li već nabavili sve za bebu?

Da, sve je spremno. Neke sitne stvari ćemo usput nabaviti.

Čije savjete ste se tijekom trudnoće rado slušali? I koji je najvrijedniji koji ste dobili?

Najbolje savjete sam dobila od prijateljica koje trenutno žive na raznim krajevima svijeta i koje već imaju djecu staru par godina ili tek pristigle bebe, puno su mi pomogle s početnom kupovinom stvari, što je esencijalno, a s čime mogu pričekati ili je bacanje novaca. Zlatnih savjeta o dojenju, spavanju bebe i tako dalje, ali to tek sve trebam primijeniti kada nam ona dođe pa da vidimo kakva je točno beba. Za sada se čini da jako voli pratiti ritam, cijelu trudnoću ima ista vremena kada spava, kada je budna, kada ‘pleše’ u trbuhu, skoro pa je kao švicarski sat. Naravno, na kraju od svih savjeta koje čujete, mi smo ti koji ćemo odlučiti što je najbolje za nas i naše dijete.

Postoje li kakve priče/savjeti/komentari koji su vam tijekom blaženog stanja smetali?

Ne, ništa mi nije smetalo i srećom nailazila sam samo na pozitivno. Meni je trudnoća bila najspokojnije razdoblje u životu, voljela bih dio toga mira i zadržati.

A što je s hranom, jeste li imali uobičajene trudničke mučnine? I jeste li pazili na prehranu?

Jedem skoro sve, ali malo sam više preferirala proteinsku prehranu prije trudnoće, tako mi je jednostavno više odgovaralo. No nikada si nisa, branila nešto jesti, dok mi je u trudnoći tijelo potpuno napravilo zaokret i žudilo za velikom količinom ugljikohidrata. Na početku trudnoće sam imala mučnine svaki dan od tri popodne pa do spavanja. Jedino su mi odgovarale pizze, burek i lepinja od čevapa. Mislim da toliko pizza nisam u cijelom životu pojela kao na početku trudnoće. Kako sam bila u Hrvatskoj i bilo je zimsko razdoblje, ništa od delicija koje inače jako volim nisam mogla uopće jesti, kao sarme, špek, punjene paprike, janjetinu i ostalo. Ali kad su mi mučnine prestale, počela sam opet jesti sve, ali baza su mi još uvijek ugljikohidrati, kruh, tijesto, riža... jedem i puno voća i povrća, a mislim i da ću do kraja trudnoće sve zajedno dobiti svega 10 kila, što je zapravo neobično za takvu vrstu prehrane. No sluša, svoje tijelo i ono što mu treba.

Što će vam ostati kao najljepša uspomena iz ovog vremena slatkog iščekivanja?

Duboki mir, puno veselja, napada smijeha i suza radosnica te genijalnost ženskog tijela koje stvara i nosi život.

Hvala na razgovoru i naravno, sve najbolje na porodu i sretno s bebicom! 

Razgovarala: Josipa Scotti Čavlina

Fotografije: Instagram