
Je li baš uvijek štitnjača kriva za debljanje?
Žene koje su sklone debljanju ponekad kažu: ah, što da radim kad mi ne radi štitnjača… I tako štitnjača preuzme ulogu krivca za debljinu. Jednostavno pomire se s tim i dalje žive u uvjerenju koje je, nećete vjerovati, apsolutno krivo.
Mala žlijezda na vratu u obliku leptira najčešće nije krivac, nego žrtva našeg lošeg odnosa prema njoj. Nalazi se ispred grla, da vam točno kaže, kada zaustite koju riječ, govorite li dobro ili govorite krive stvari, a još gore, ako ih uopće ne izgovarate. Knedla u grlu znak je nakupljenih neizgovorenih riječi i osjećaja. Koliko često čujem od mojih pacijentica da imaju knedlu u grlu. Istina je da povećana štitnjača (a povećana je kada pati i trpi upalni proces), može pritiskati na okolne strukture i radi knedlu u grlu, ali često je nemogućnost gutanja povezana s blokiranim riječima ili mislima.
Naučeni smo sve promatrati poput robota, npr. uspoređujemo tijelo s automobilom. Kada nas boli grlo, odemo liječniku koji baci pogled unutra, opipa izvana i sugerira da je "sve to u našoj glavi". Mnogi se i uvrijede na takav komentar, ali vjerujte, ispravan je 100%. Ljudsko biće posjeduje i koju dimenziju više od samo fizičke razine i teško bi bilo liječiti ikoji organ ili organski sustav samo pukim pregledom izvana ili iznutra. Da, na automobilskoj gumi vidite kada se "izlizala" i znate zašto, ali organ može dugo izgledati ultrazvučno uredan, a da uopće ne obavlja svoju funkciju, jer ga "nešto blokira". Štitnjača je upravo takva žlijezda koju toliko toga blokira, kao što znam reći svojim pacijentima: vaša je štitnjača zdrava, ali ne radi dobro, jer joj okolina to ne dozvoljava!
Epidemiju bolesti štitnjače možemo razumjeti ako shvatimo da konvencionalna poljoprivreda svakodnevno truje našu okolinu tvarima koje štitnjača doslovce ne podnosi! Iznenađena sam da se jako malo misli o tome. Kad pitam ljude na predavanjima tko je po njihovom mišljenju najviše odgovoran za trovanje okoliša, dobivam čudne odgovore kao npr. krave koje ispuštaju plinove, pa automobili, ali vrlo rijetko je na optuženičkoj klupi konvencionalna poljoprivreda. Insekticidi, herbicidi, fungicidi, pesticidi i ostali cidi, ulaze u zemlju, vodu zrak, tamo se fiksiraju i kruže u prirodi ili ulaze u naša tijela. Mnogi od njih su pravi hormonski ometači i to baš za štitnjaču. Logično zvuči, a postoje i brojne znanstvene studije koje potkrepljuju ovu tvrdnju.
Jednom kada štitnjača prestane raditi osjećamo umor i natečenost, rekli bi podbuhlost cijelog tijela. Kako je natečena koža, nateknu i naši organi, jednostavno se napuhnemo. To nije klasično debljanje, nego nakupljanje tekućine i produkta metabolizma. Jetra ne radi dobro kod bolesne štitnjače, a niti crijeva i želudac. Dapače, najnovije znanstvene studije pokazuju veliku povezanost gastritisa i bolesti štitnjače, što pretpostavlja da problem uvijek treba sagledavati iz više aspekata!
Dakle otičemo, udebljamo se osjećamo se umorno, i svemu je kriva štitnjača. Optužite radije hranu koju jedete ili zrak koji dišete ili vodu koju pijete. To bi bilo ispravnije. Osim što nije ekološki obrađena, hrana može sadržavati previše šećera, pa podiže inzulin, drugi najveći krivac za slab rad štitnjače. Hrana visokog glikemijskog indeksa koja se kupuje u pekarama i lijepim šarenim kutijama iz supermarketa može vas dovesti do debljine zbog visokog inzulina, i posljedično zbog visokog inzulina prestane raditi i štitnjača. Tada opet optužimo štitnjaču: eto udebljala sam se jer mi ne radi štitnjača, a zapravo trebalo bi se zapitati kako jedem! Nebrojeno puta, kada su se pacijenti odlučili za prehranu s niskim glikemijskim indeksom, nestala je debljina, a i štitnjača nije više bila bolesna. Zvuči kao "čudesno izlječenje", ali ja u takva ne vjerujem. Svako izlječenje plod je želje pacijenta da ozdravi i pravilnog životnog stila. Nema trećeg.
Dakle, debljanje je posljedica visokog inzulina, koji "napakosti” štitnjači, ili pak izravno hormonski ometači (razni cidi), lijepo malo "zaključaju" štitnjaču i rezultat je napuhavanje i naoticanje.
Još
jedan
hormon
doprinosi
naticanju
i
otežanom
radu
štitnjače,
njega
već
znate
iz
mojih
tekstova,
riječ
je
o
kortizolu.
Kad
je
on
u
neravnoteži,
"saspe"
cijeli
hormonski
orkestar,
često
štitnjaču
među
prvima.
Visoki
kortizol
je
također
zadužen
za
debljanje,
a
niski
za
umor,
sve
redom
simptome
koje
pripisujemo
slaboj
štitnjači.
Ne
bi
li
se
onda
balansom
kortizola
mogla
riješiti
debljina,
a
ne
se
samo
baciti
na
okrivljavanje
štitnjače…
naravno
da
bi.
Ako
uvedemo
bioritam
koji
poštuje
noć
i
dan,
tako
da
danju
radimo,
a
noću
spavamo,
te
ako
pravilno
raspoređujemo
fizičku
i
mentalnu
aktivnost,
kortizol
će
nam
biti
vjerojatno
dobro
balansiran,
i
drugi
hormoni
neće
trpjeti.
Ali,
ako
nije
tako,
a
često
u
užurbanom
stilu
života
nije,
dođe
do
hormonskih
poremećaja.
Debljina
nije
samo
posljedica
"štrajka"
štitnjače,
nego
dublji
hormonski
poremećaj
koji
se
može
ispraviti,
ako
jedete
zdravu
ekološku
hranu,
pijete
prirodnu
vodu,
poštujete
dan
i
noć
i
smanjite
glikemijski
indeks
svoje
prehrane.
Volite
svoju
štitnjaču,
nemojte
ju
više
optuživati!
Tekst:
Sanja
Toljan,
dr.
med.,
ravnateljica
Poliklinike
Orlando
Foto:
Profimedia
Tagovi: bolesti štitnjače, hormoni, hormonska neravnoteža, inzulin, kortizol, osjećaj knedle u grlu, prehrana i štitnjača, Sanja Toljan, višak kilograma
Vezano uz temu

Ovo je jedini način kako izgubiti višak kilograma (nakon poroda) bez dijete
Balansiranjem nekoliko osnovnih hormona u tijelu (samo dva!),…

6 činjenica o hrani koje treba znati svaka žena
Što narušava hormonski status i dovodi do upala…

Može li za loš odnos s djetetom biti kriva – nadbubrežna žlijezda?
Onaj tko je rođen s jakim kapacitetom ne…

10 najčešćih mitova o štitnjači! Otkrivamo i koliko su bolesti štitnjače, doista, opasne u trudnoći
Štitnjača je redovni krivac za sve! Kad se…
Pročitajte i:

Pamela Ramljak: 'Mamina dobrica, nije se čula, malo spavala, malo gledala, malo se smijala!'
Zbog komplikacija s koronom, pjevačica i njezin suprug, umjesto u prosincu, svoju 5-mjesečnu kćerkicu Mariju…

Iva Šarić i Bruno Petković: Stiže im najljepši dar!
Dugo svoju vezu nisu željeli potvrditi u javnosti, na svojim društvenim mrežama nemaju zajedničkih fotografija,…

Inspirirajte se: ovo su najslađe uređene dječje sobe!
Da bismo vam olakšali (pre)uređenje dječje sobe, donosimo vam fotografije predivnih kutaka za djecu domaćih…

Zamke na internetu: Nove opasne online igre za klince i neke ne baš tako nove!
Djeca i mladi sve više vremena provode na internetu, a u dosegu su im narazličitije…