Djeca rastu i razvijaju se kad imaju prostora i vremena za istraživanje svijeta – bez da ih previše toga ograničava. "Previše" je neodoljivo, ali i stresno, bilo da se radi o previše stvari, previše informacija, aktivnosti, izbora ili previše brzine. A kad je vrijeme za opuštanje i igru? Pojednostavljivanje djetetove rutine, okoline i smanjenje preopterećenja informacijama i aktivnostima, može pomoći današnjoj, prekomjerno stimuliranoj djeci da postanu smirenija, ali i sretnija. Jer, kada pojednostavite dječji svijet, stvarate prostor za pozitivan rast, kreativnost i opuštanje.
Ako se zbog pretrpanog rasporeda osjećate kao da gubite kontakt sa svojim djetetom, vrijeme je da pojednostavite život. Djeca trebaju vremena da postanu ona sama, tj. upoznaju sebe bez da im netko drugi strukturira aktivnosti - kroz igru i socijalnu interakciju.
Najlakši način kako započeti s promjenama je – kućno okruženje. Prvo, savjetuju stručnjaci, treba smanjiti količinu dječjih igračaka i nered, jer će se tako, kroz fokusiranost na jednu igru, povećavati njihova pažnja i sposobnost koncentracije. Previše stvari dovodi do premalo vremena i premalo „dubine“ u načinu na koji djeca vide i istražuju svoj svijet.
Kada raščišćavate igračke, usredotočite se na to da im ostavite, naravno, najdraže igračke, ali i one uz koje će se moći dugo zabavljati.

Što s knjigama i slikovnicama? One koje je dijete preraslo poklonite, a omiljene naslove posložite u preglednu mini-knjižnicu u kojoj će lako doći do omiljenog štiva. Drugi veliki problem je previše izvanškolskih aktivnosti, što također može biti stresno i kaotično za mališane, jer im nedostaje slobodnog vremena za kreativnu igru i istraživanje. Ni roditelji kao „dječji taksisti“ zasigurno se ne osjećaju opušteno u toj non-stop ulozi, pa se preporučuje ograničiti izvanškolske aktivnosti na najviše dvije, a još bolje jednu. Tako će djetetu ostati vremena, ne samo za igru, već i za stvarno vježbanje fokusiranosti na aktivnosti koje samo izabere.

Psiholozi preporučuju i uvesti i ograničenje na ekrane. Naime, dok su na igricama ili sl., vrijeme brže leti – djeca jednostavno nemaju osjećaj koliko je vremena prošlo, pa i ta vrsta aktivnosti crpi energiju i guši kreativnost.
Smirivanje života ima koristi i za roditelje. Kao roditelji, mi se također definiramo prema onome na što usmjeravamo pažnju i prisutnost. To je lako zaboraviti kad svakodnevni život više sliči na utrku u kojoj vas netko stalno lovi, a vi bježite.
Pojednostavljujući život, možemo se koncentrirati na ono što zaista cijenimo, a ne samo dane provoditi reagirajući na sve što nam svijet nameće. No to je dugoročni proces, a ne nešto što se može promijeniti u jedno popodne ili za vikend. Potrebno je vrijeme kako bismo promijenili navike i razvili novi ritam. Pojednostaviti znači pronaći mjesto ravnoteže dok se udaljavate od "previše". Samo s manje djece mogu shvatiti što istinski vole i žele.

Tekst: D. P.
Fotografija: Shutterstock