
Kojih 6 igara pomaže djeci u razvoju njihovih životnih vještina?
Jedna od stvari zbog kojih volimo djetinjstvo je nesputana, slobodna mašta i igra. U igri možemo biti tko želimo, možemo otputovati u najdalje krajeve svijeta, živjeti na nekoj drugoj planeti, biti astronaut. I Superman, čak! Tko zna kakve su igre kao djeca igrali poznati umovi kao što su Tesla, Einstein, Frojd, Da Vinci...
Djeca se vole igrati, a za to postoji i dobar razlog – to je način kako uče nove vještine i usvajaju nova znanja, pogotovo ako se i odrasli uključe u igru. Kada se djeca igraju - bilo igračkama, s drugom djecom, s roditeljima ili sama sa sobom – razvijaju maštu, kreativnost, uče se rješavati probleme i razvijaju koncentraciju. Zapravo, u svakoj igri nauče nešto važno. Roditelji, ohrabrujte svoju djecu na igranje i osigurajte im različite vrste igračaka i didaktičkih materijala kako biste im pomogli da napreduju.
1. Igra pjeskom i vodom
Igranje pjeskom i vodom uvodi djecu u način znanstvenog razmišljanja. Ovdje uče o različitim teksturama, materijalima, oblicima materije (kao tekuće i kruto stanje tvari), uče o mjerama tako što pjesak ili vodu stavljaju u različite posudice, prelijevaju, izlijevaju, primjećuju kako se ponaša tekućina, kako pjesak, a kako smjesa pjeska i tekućine. Ujedno, sve to prelijevajući i izlijevajući, razvijaju i motoriku.
2. Igra uloga s igračkama
Igračke su djeci poticaj da zaigraju igru uloga, a tako razvijaju svoju maštu, proživljavaju različite osjećaje, uživljavaju se u uloge i uče kako ostvariti interakciju sa svijetom oko sebe. Kada dvogodišnje dijete započne igru lutkom u kojoj ju hrani, daje joj piti, uči je ići na wc, ono samo svladava te vještine. Pustite dijete da se igra lutkicama "igre obitelji" i slušajte ga sa strane, dobit ćete posve novu sliku o tome kao se ono osjeća s vama, kako doživljava vaše ukore i pohvale, što ga pogađa, a što ga motivira.
3. Igra maskiranja
Mnoga se djeca vole maskirati zato što tada mogu jednostavno biti netko drugi. Bilo da se oblače u princeze, superheroje, kauboje, policajce, zmajeve, djeca dobivaju priliku da upotrijebe maštu i sama stvore svoju priču. Kada se odijevaju u liječnike, vatrogasce ili policajce, ulaze u uloge odraslih i spontano razmišljaju o svojoj budućnosti.
4. Igre loptom
Igranje loptom i ostalim sportskim rekvizitima pomaže djeci razviti koordinaciju i motoriku, snagu i fleksibilnost. Kada se igraju s ostalom djecom, uče o dijeljenju, timskom radu i sportskom ponašanju.
5. Igre kockicama
Igranje kockicama - ali i puzzleama i šablonama - pomaže djeci razviti kognitivne vještine, kao što je logičko razmišljanje. Uče razlikovati veličine i oblike, svrstavati i slagati. Također, usvajaju kritičko razmišljanje i vještinu rješavanja problema dok pokušavaju sagraditi neku svoju tvorevinu od kockica.
6. Igra glazbenim igračkama
Kroz igru glazbenim igračkama djeca usvajaju osjećaj za ritam, razvijaju sluh, uče slušati, ali i interpretirati. Bilo da se samo igraju ili pokušavaju svirati, razvijaju različite vještine koje će im kasnije u životu biti od neprocjenjive važnosti.
Tekst: S. M.
Foto: Profimedia
Tagovi: igra, kognitivni razvoj, motorika, razvoj djeteta, učenje
Vezano uz temu

Školovanje kod kuće: Učinite ga što je moguće lakšim i zabavnijim!
Za mnoge je roditelje ova školska godina bila…

Sa svojom bebom možete se povezati i tijekom njezinog prvog mjeseca života!
Kao i mnogi roditelji-početnici (oni koji su dobili…

Moje se dijete ne igra! Imate li i vi ovaj problem?
Što ako kutija s igračkama danima stoji netaknuta…

Stiže nagrađivani film u kojem će se prepoznati svi koji muku muče s djecom i učenjem
Nagrađeni dugometražni dokumentarni film "Povuci-potegni" redatelja i scenarista…
Pročitajte i:

Ja sam taj, 'odbačeni' roditelj: Zašto više voli mamu?
Jeste li se ikad osjećali loše zato što vaše dijete, biće koje najviše volite na…

Ako dijete ima tantrum, ne moramo ga imati i mi!
Jaki emocionalni ispadi kod male djece, vrištanje, negodovanje, bacanje po podu... jednom riječju tantrumi, roditelje…

'Gubim živce, moj klinac je nemoguć! Kako da počnem s preodgajanjem?'
Sigurno ste doživjeli one trenutke roditeljstva kad poraženi stojite i mislite da se neko nepoželjno…

Učite svoje dijete da suosjeća s drugima! Empatija je važna životna vještina!
Znati kako je biti u "tuđoj koži", odnosno suosjećati s prijateljima, bratom ili sestrom, bakom…