Svi znamo da djecu ne bi trebalo tući, ali kad se roditelje pita tuku li svoju djecu, oni priznaju da to više-manje rade, a kad ih se pita zašto, tada kažu:“Moje dijete je zločesto/nemoguće!“. Studije pokazuju kako s tim zaključkom donekle i jesu u pravu. Jer temperamentna djeca koja se impulsivno i agresivno ponašaju češće dobivaju batina od mirne i poslušne djeca.

No, studije su također pokazale kako samo tjelesno kažnjavanje postaje dodatni poticaj za impulsivno i agresivno ponašanje pa se postavlja pitanje što je uzrok, a što posljedica? Tu su zagonetku probali riješiti znanstvenici na Columbia University School of Social Work u New Yorku. Studija je trajala deset godina i uključila je više od 5000 djece iz 1900 obitelji.

U djetetovoj prvoj godini je 28%  roditelja priznalo je da je udarilo dijete. U trećoj godini je više od polovice roditelja, 57%, izjavilo da povremeno udari dijete. U petoj godini je postotak pao na 53%, a u devetoj je iznosio 49%.

fizičko kažnjavanje djece

Ono što je znanstvenicima upalo u oči tijekom trajanja studije jest da su djeca koja su već u prvoj godini dobivala batine – kad se o lošem ponašanju još uvijek ne može ozbiljno razgovarati -  razvijala više problema u ponašanju i zbog toga još češće dobivala batine.

Znanstvenici su zaključili kako fizičko kažnjavanje u ranoj dobi uvodi dijete i roditelje u spiralu u kojoj batine potiču još gore ponašanje koje priziva još više batina i tako biva sve gore. Mehanizam koji se događa jednostavan je. Batine izazivaju osjećaj agresije kod djeteta koju dijete mora ispoljiti što pak ponovno dovodi do batina.

Roditelji koji nisu fizički kažnjavali svoju djecu kasnije su imali djecu kod koje je bilo puno manje agresije.

Foto: Profimedia