Glavni argumenti protiv sjedenja u položaju žabice:

  1. Sjedenje u položaju žabice ne jača snagu mišića. U ovom položaju naime malo mišića zaista radi, slabo se jačaju mišići trbuha i leđa odnosno mišići koji drže stup našeg tijela kralježnicu. Djeca niske gustoće mišića odnosno koja su kao bebe imala problema s tonusom mišića pogotovo ne bi trebala sjediti u ovom položaju.
  2. Može uzrokovati deformacije kuka. Ako kod djeteta već postoji određena zabrinutost da vi moglo doći do pomaka u kuku - jer su liječnici izrazili zabrinutost ili su takve deformacije češće u vašoj obitelji - dijete će ovim položajem dodatno izlagati svoj kuku riziku od deformacija.
  3. Može uzrokovati zaostajanje u razvoju. Ako dijete često i dugotrajno sjedi u ovom položaju, može doći do pojačanog mišićnog tonusa, što dovodi do napetosti. Ako je vaše dijete imalo problema s hipertonijom (povišenim tonusom mišića), to je dodatan razlog za češće mijenjanje položaja sjedenja i izbjegavanje ovog položaja.
sjedenje u polozaju zabice
, Image: 98801539, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Budite oprezni, ali nema razloga za preveliku zabrinutost

Kao i u mnogim stvarima u životu, tako i zbog ovog položaja sjedenja ne treba paničariti. Sve se uvijek svodi na mjeru - koliko često i koliko dugo dijete sjedi u njemu. Ako ste zamijetili da dijete često sjedi u položaju žabice i da mu je to postalo omiljeni položaj, pokušajte ga motivirati da sjedi drukčije ili češće ustaje jer ćete tako prevenirati potencijalne probleme.

Ako ne uspijevate odgovoriti ga od ovog položaja, svakako se konzultirajte s pedijatrom!

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia