
Želite komunikativno dijete? Ovih 5 činjenica morate znati!
Socijalnu interakciju i komunikaciju s djecom važno je poticati od najranije doba. Kraj prve godine, kada dijete već počinje biti usmjereno i na druge ljude, a ne samo na najbliže, pravo je vrijeme da "ubacite u veću brzinu" i stvorite temelje za razvoj ovih značajnih vještina
Pri kraju prve godine života, dijete je smirenije, voli društvo i prijateljski je raspoloženo. Prepoznat će i socijalno odobravanje što ćete najbolje vidjeti kada počne oponašati ona ponašanja koja izazivaju smijeh. Ono sada već zna i što znači "pa-pa", reagira na geste, izraze lica i zvukove, na "ne-ne" a imitira i jednostavne slogove kao što je "da-da". Voli se igrati socijalnih igara tako da Vam daje i uzima stvari, ili igru skrivača i lovice kad puže. Dijete hihoće i smije se, pa čak i vrišti od veselja; obraća pozornost na sebe kašljucanjem i povicima; s razumijevanjem reagira na svoje ime; usmjerava pogled prema imenovanim stvarima i osobama kada je pitate gdje je nešto, jako voli brbljati, oko osmog mjeseca počinje se koristiti gestama da bi dobilo što želi a pogotovo to čini s bliskim osobama; u devetom mjesecu počinje spajati različite slogove te ih uz gestikulaciju i intonaciju izgovara sa značenjem (pa-pa, am-am); zna neke geste kao simbol - rukicama pokazuje širinu za "veliko", plješće za uspjeh…; oko jedanaestog mjeseca koristi se gestama kada nešto želi - pokazuje predmet prstom ili se glasa da bi roditelja upozorilo na nešto; a potkraj prve godine pojavljuje se i prva riječ sa značenjem; obično imenice poput tata, mama ili baka. Neko vrijeme nakon što je izgovorilo prve riječi, dijete će nastaviti sa slogovanjem i komunikacijom uporabom simboličkih gesti.
Važni zadaci za roditelje u ovom periodu:
➢ Stvoriti osjećaj sigurnosti i povjerenja: reagirajte na plač i ostale pozive i zadovoljite djetetove potrebe s nježnošću i strpljenjem; reagirajte na svaku njegovu inicijativu za uspostavljanjem kontakta s Vama dodirom, nježnošću, govorom ili igrom
➢ Poticati motorički i spoznajni razvoj: dobro je osigurati prostor za kretanje bez zabrana i opasnih zapreka tako da dijete može sigurno puzati; što manje ga ostavljati u krevetiću ili ogradici; osigurati različite igračke prilagođene dobi s kojima se dijete može samo igrati, što raznovrsnijih oblika i funkcija, igrati se s djetetom igranja i traženja predmeta; imati strpljenja za razvoj vještina i pokreta kod djeteta.
➢ Poticati komunikaciju: poštujte djetetovu inicijativu u započinjanju i prekidu aktivnosti; omogućite što više govorne interakcije s bliskim osobama kroz smijeh, govor, blizinu i kontakt "oči u oči"; sve što radite ali i sve što radi popratite govorom (npr. "sada ćemo podignuti lopticu"), ponavljajte; pričajte što više i emocionalno toplo, ponavljajte slogove, dodajte nove, govorite razgovijetno, listati i čitati slikovnice i pjevati pjesmice; nadopunjavati djetetov izričaj - kada kaže "lopta", možemo dodati "želiš li uzeti loptu?"
➢ Pokazati ljubav: u potpunosti se posvetite djetetu kada provodite vrijeme s njim u svim dnevnim rutinama: pri kupanju, hranjenju, uspavljivanju…, a dijete će u igri tu ljubav koju je dobilo "vratiti" svojim igračkama.
➢ Poticati prosocijalno ponašanje: nagradite odobravanjem i ljubavlju svaki put kada Vaše dijete pokaže empatiju prema drugome, ali mu i sami budite primjer tako da pokažete kako se tješi i pomaže drugima.
Tekst:
priručnik
“U
tvom
naručju”
–
vodič
za
roditelje
kroz
pustolovinu
prve
tri
godine
djetetova
života,
Poliklinika
za
zaštitu
djece
i
mladih
Grada
Zagreba
Fotografija:
Shutterstock
Tagovi: beba, komunikacija, razvoj
Vezano uz temu

Ne zabadaj svoj nos! Ili, drugim riječima, zašto ne dijeliti savjete drugim roditeljima ako to nisu tražili?
Često mislimo da najbolje znamo kako riješiti neki…

Majka Priroda se pobrinula: Za što su sve sposobne bebe čim se rode?
Doista smo čudesno svoreni, zar ne? Da bi…

15 rečenica koje će umiriti vašeg klinca... kad pomislite da je baš sve otišlo u nepovrat
Poznate su vam "one situacije" s vašim djetetom…

Naše malo zaista je nekome sve
Zaokružujemo za zdravlje djece diljem Hrvatske! Postanite dio…
Pročitajte i:

Misterij oko 'baby handlinga': Hoće li bebi štetiti ako je baš svi u obitelji ne drže pravilno?
Napokon, nakon 9 mjeseci trudnoće, za vas najposebnije biće došlo je na svijet. Naravno, želite…

Teža strana majčinstva: što ako nastupi postporođajna depresija?
Nakon što prođe početno uzbuđenje novopečenog majčinstva, mnoge mame počinju doživljavati niz zbunjujućih i kontradiktornih…

Dohrana bebe: Vaše najdraže ulazi u novu fazu života: vrijeme je za nove okuse!
Prvih je nekoliko mjeseci djetetova života, dok je bilo samo na mlijeku, iza vas. Vrijeme…

Sa svojom bebom možete se povezati i tijekom njezinog prvog mjeseca života!
Kao i mnogi roditelji-početnici (oni koji su dobili svoje prvo dijete), vjerojatno ste već pročitali…