Vaše mlijeko mijenja boju, gustoću i količinu ovisno o fazi laktacije, ali i u svakom podoju. To ne znači da je nekvalitetno

Mnoge se majke muče ovim pitanjem jer primjećuju da mlijeko mijenja boje, gustoću i količinu što zaista može zabrinuti, ako ne znamo kako laktacija funkcionira. Istina je sljedeća. Majčino mlijeko prolazi kroz faze sazrijevanja tijekom prvih tjedana dojenja, što je sasvim prirodno i normalno.




  • Prvo inicijalno mlijeko koje izlazi iz dojke je kolostrum. Ono se javlja neposredno nakon porođaja i ovisno o majci zadržat će se otprilike do 6. dana djetetova života. Radi se o gustom i žučkastom mlijeku kojeg je količinski manje, no prepuno je hranjivih tvari i imuniteta, vrlo važnih za prve dane života djeteta.




  • Nakon 6. dana mlijeko se mijenja - postaje rjeđe i njegove količine rastu (ovisno o učestalosti dojenja). Sada bi se svaki podoj nakon prvog tjedna dojenja trebao sastojati od dvije faze odnosno dvije vrste mlijeka:




1. PREDMLIJEKO


Podoj će započeti predmlijekom koje je rijetko, prozirno te čak i pomalo plavkasto. Njegov zadatak je napojiti dijete tekućinom. Činjenica da je upravo takve boje, ne znači da je slabe kvalitete, već da je niskokalorično i ima primarnu funkciju utažiti žeđ. Ovo mlijeko zauzima veći dio podoja.



2. ZADNJE MLIJEKO


Nakon predmlijeka dolazi zadnje mlijeko ili skriveno mlijeko. Ono se luči pred kraj podoja te je masnije, hranjivo, žuće i naravno zbog toga nešto gušće od početnog mlijeka. Ako podoj na jednoj dojci traje dovoljno dugo i dijete je potpuno isprazni, tad će i njegov obrok biti kompletan, s predmlijekom kao predjelom i zadnjim mlijekom odnosno glavnim jelom koje mu daje potrebnu energiju.



Tekst: Ivona Šatrak


Foto: Thinkstock