Jeste li ikada čuli da bebe koje se često noću bude imaju viši nivo inteligencije i boljeg su mentalnog zdravlja? E pa čestitamo vam ako ste jedni od takvih roditelja! Zaista! Jer ako se vaša beba budi po noći i vi ste uvijek tu uz nju da zadovoljite sve njene potrebe bebe će, dokazano je to u nekoliko studija, kasnije u životu izrasti u ljude manje sklone depresijama te s većom sklonošću ka empatiji, samokontroli, boljim kognitivnim vještinama te boljoj razini svijesti. To je već mnogo puta rečeno i nije novina, a to u slučaju spavanja, odnosno buđenja vaših beba znači upravo to: bebe kojima njihova potreba za buđenjem tijekom noći nije bila suzbijana "vježbama" za cjelonoćno spavanje već im se dozvoljavao njihov ritam i tempo sna – takva će djeca kasnije biti puno sretnija. I ta sreća vrijedi puno puno više od mamine potrebe za njoj normalnim snom.

Sve ima svoje razloge, pa tako i bebino buđenje tijekom noći. A ako ste i dalje znatiželjni zašto susjedina beba tako mirno spava tijekom noći, a vaša ne, znajte da ne postoji bolji odgovor za vas od ovoga: nije do vas, nije susjeda bolja u uspavljivanju od vas – riječ je isključivo o temperamentu vaše male bebe. I ne postoji čaroban prah za duže spavanje tijekom noći. Postoje samo dobre metode kojima ćete svojoj bebi, i sebi pogotovo, omogućiti tek nešto brže uspavljivanje.

Od ostalih korisnih savjeta o spavanju u novom Storykidsu čitajte koja je najveća greška zbog koje dijete ne želi spavati, koliko djeca određene dobi trebaju sna, kako prepoznati znakove umora prije nego beba postane preumorna i hrpu drugih praktičnih informacija.

beba-vam-se-cesto-budi-pa-vi-ste-pravi-sretnici

Tekst: Maša Pešut Kukina, Storykids broj 11, 3/2016.

Foto: Profimedia