Svaki roditelj želi da mu dijete “lijepo jede”. Pod “lijepo” ne mislimo zapravo na to da jede pristojno, nego da pojede dovoljno zdrave i raznovrsne hrane tijekom dana. No mnogi mališani svojim roditeljima zadaju prave glavobolje – ne žele jesti ovo ili ono, jeli bi samo pečene krumpiriće ili pak nikad nisu gladni. Kuhinja se pretvara u bojno polje, a odnos roditelja i djeteta u vrijeme jela zasniva se na odmjeravanju snaga – razgovor za stolom vrti se oko dvije pri jelu vrlo nepoželjne riječi: “moraš” i “neću”. Mora li biti tako? Naravno da ne mora.

Stoga postanite “prehrambeni detektiv”. Otkrijte uzroke, pa ćete lako pronaći rješenja.

Pokušajte dokučiti koja svojstva hrane dijete voli, a koja ga odbijaju. Zapišite na papir posebno omiljenu hranu, a posebno one namirnice ili cijele obroke koje nikako ne prihvaća. Potražite zajednička svojstva svake skupine. Evo što ćete sve možda doznati!

1. Sve jednobojno

Otkrijete li da dijete pretežno jede namirnice iste boje, recimo želi jesti bijelo i žuto, ali nikako zeleno i narančasto, ponudite mu na tanjuru obrok raznovrstan po sastavu, ali u jednoj boji. Izbjegavajte šarenilo, poslužujte na bijelom tanjuru, s bijelom salvetom kao podlogom. Recimo da uvijek pojede sve bijelo ili krem. Evo prijedloga za slastan ručak malog trogodišnjaka.

Pripremite običnu osnovu za krem-juhu (brašno lagano poprženo na mješavini maslinova i suncokretova ulja uz malo maslaca pa zaliveno mlijekom i vodom, lagano posoljeno, po želji začinjeno Vegetom, a na kraju možete dodati nekoliko kapi slatkog vrhnja). U tu jednostavnu juhu umiješajte malo “paste” koju ste načinili miksajući kuhanu cvjetaču i krumpir. Juhica za prstiće polizati!

Kao glavno jelo odaberite nešto od sljedećeg:

Kuhanu tjesteninu pospite svježim zrnatim sirom i kratko pečenim kockicama bijelog dijela suhe slanine.

Na gril tavi ispecite file bakalara nekoliko minuta sa svake strane, posolite ga, još malo zapecite, podlijte s nekoliko kapi vode da dobijete sok od pečenja; na kraju file prekrijte listićem sira, pričekajte da se sir otopi, pa skinite s vatre. Na isti način možete pripremiti pileći ili pureći file ako dijete nikako ne prihvaća okus ribe. Poslužite s pireom od krumpira prelivenim sokom koji je ostao u tavici u kojoj ste pekli file ili, za starije dijete, s krumpirovim njokima u umaku od gorgonzole (otopite malo sira gorgonzole u nekoliko žlica slatkog vrhnja, vilicom uklonite sve zeleno iz otopljenog sira i time prelijte njoke).

Za desert stavite kao podlogu piškotu navlaženu mlijekom, na nju hrpicu naribane jabuke (nakapajte je odmah s malo limunova soka da ne potamni) i sve ukrasite šlagom. Eto, sve je bijelo i ukusno!

Ako ste utvrdili da dijete nije vezano za određenu boju hrane, ali ga odbija šarenilo na tanjuru, pripremajte jednobojne obroke, ali svaki put u drugoj boji. Za narančasti jelovnik možete potražiti recepte za juhu od bundeve ili batata, popečke od mrkvice i slične fine stvari. Budite maštoviti i svakako uključite dijete u pripremu hrane ako je za to zainteresirano!

2. Iste teksture

Možda ste otkrili da dijete želi jesti samo hranu određene teksture – samo glatko miksanu i kremastu (iako je već veliko i ima zubiće) ili pak ne podnosi “mljackavu” hranu, ali rado gricka bilo što u obliku hruskavih ili “kockastih” komadića.

Za dijete koje ne želi prijeći na čvrstu hranu ostanite kod miksane još neko vrijeme – samo kašice dopunjavajte namirnicama prikladnima za njegovu dob. Povremeno ponudite grublje gnječenu hranu umjesto glatko miksane, da provjerite je li spremno na žvakanje.

Za glavne obroke, kada vam je važno da pojede određenu količinu i vrste namirnica, jelo pripremite u tom djetetu najpoželjnijem obliku, a za međuobroke iskušajte manje omiljene teksture. Djeca se mijenjaju, pa ono što jučer nisu htjela ni probati, već im se danas može učiniti zanimljivim. Jedite zajedno, pokažite primjerom kako je zgodno “grickati kao zeko” ili “jesti kao vjeverica”. Igrajte neku društvenu igru, ali joj malo promijenite pravila: recimo tko baci kocku i dobije jedinicu (ili šesticu) mora odabrati komadić hrane iz zdjelice (to mogu biti pomiješane kockice različitog voća) i pojesti ga da bi mogao nastaviti igru. Možete i sami nacrtati igru na većem kartonu, nalik na “čovječe, ne ljuti se”, a na pojedinim poljima ucrtajte ili zalijepite sličice određene hrane. Kada igrač stane na to polje, mora pojesti komadić hrane kakva se nalazi na slici.Neka sve bude veselo i zabavno!

3. Na odvojenim tanjurićima

Neka djeca ne žele jesti iz tanjura na kojem se nalazi više vrsta hrane. Smeta im ako se preljev cijedi po ostaloj hrani ili se krumpir i grašak pomiješaju. Neki pak ne vole da se različite namirnice međusobno dodiruju – to ćete znati po tome što dijete pažljivo razdvaja i gurka vilicom svaku namirnicu na drugi dio tanjura. Ono se ne igra hranom, nego samo pokušava postaviti red u tanjuru kako bi moglo prihvatiti ponupromiđeni obrok. Ako ste otkrili da je takav i vaš mališan, “problem” je lako rješiv – poslužite mu ručak na tri odvojena tanjurića! Tanjuriće složite u “trokut” ili u niz (kao “vlakić”), bitno je da ga nježno podsjećate da jede pomalo iz svakog od njih. Možete nabaviti i tanjur s pregradama.

4. Svako jelo u svoje vrijeme

Neki mališani žele za pojedini obrok jesti samo jednu vrstu hrane, pa neće pojesti ništa ponudite li im zajedno juhu, meso, prilog i salatu. Zavirite li u neku knjigu o pravilnoj prehrani za odrasle, vidjet ćete da nutricionisti pozitivno gledaju na takav način rasporeda obroka – pa stoga mirne savjesti možete svom mališanu ponuditi prvo samo voće, potom samo tijesto ili krumpir, a dva sata kasnije samo meso. Juha i salata također mogu biti samostalan obrok! Bitno je da tijekom dana dijete dobije namirnice iz različitih dijelova prehrambene piramide. S vremenom pokušajte spojiti po dvije namirnice.

5. Prepunjen tanjurić

Dijete pogleda u svoj tanjurić ili zdjelicu i ne želi ni početi jesti. Možda se uplašilo količine hrane koja se na njemu nalazi. I ovome ćete lako doskočiti – poslužite vrlo mali obrok! Ne brinite se, neće zbog toga ostati gladno. Kad pojede dvije trećine, ponudite mu da ćete dopuniti tanjurić još samo jednom žličicom hrane. Ako odbije, nemojte navaljivati. Bolje da isprazni do kraja ono što ima na tanjuru. Ako poslije ogladni prije vremena, dajte mu sljedeći obrok ranije.

Napisala: Natalija Hranjec Ecimović

Foto: Profimedia