Pored toga što su zabavne roditeljima, igre s bebom su vrlo važne za psihomotorni razvoj djeteta. Kako bi igra bila što učinkovitija i produktivnija, roditelji bi trebali obratiti pažnju kako se igraju sa svojom bebom, savjetuje Kyle Pruett, profesor dječje psihijatrije na Yaleu. Odmah na početku, Pruett predlaže da se zapitate "Zašto je potrebno da bebina pažnja bude aktivna?".

"Bebin mozak više napreduje u jednom danu, nego što mozak odraslog čovjeka može napredovati za godinu dana. Količinu njihove oduševljenosti svijetom koji ih okružuje mi ne možemo više ni da zamislimo. Dosađivanje jednostavno nije dio repertoara zdravog novorođenčeta!", ističe profesor Pruett.

Evo njegovih prijedloga na što biste trebali obratiti pažnju dok se igrate već poznatih i uobičajenih igara s vašom bebom:

  1. Igre skrivanja odlične su za animiranje male bebe. Ono što je posebno važno je da igru započnete tako što ćete prvo uspostaviti kontakt očima. A zatim pratite kako raste uzbuđenje kod vaše bebe u trenucima kada se sakrijete i u iščekivanju da se vaše lice ponovo pojavi.
  1. Bilo koju glazbenu igru ili puštanje glazbe započnite tako što ćete prvo vi proizvoditi zvukove gledajući vašu bebu u oči. Neka to budu lagane, jednostavne melodije koje se ponavljaju.
  1.  Svaku igru koja podrazumijeva tjelesni kontakt trebalo bi započeti nježnim dodirom ili uzimanjem bebe. Intenzitet igre povećavajte u odnosu na reakciju vašeg mališana.
  1. Izbjegavajte igru radi igre, odnosno, ne ometajte bebu onda kada vidite da se sama zagledala ili zainteresirala za nešto. U suprotnom, za par godina imat ćete pasivno dijete koje će uvijek od vas očekivati da ga zabavite.
  1. Izbjegavajte digitalna pomagala, pogotovo kod novorođenčadi i mlađih beba.

Nekada vaša beba neće reagirati onako kako ste očekivali, ali nemojte da vas to brine ili opterećuje. Može se desiti i da beba ne bude raspoložena za igru u isto vrijeme kada i vi, i to je sasvim prirodno. Pokušajte drugi put, kad vidite da je beba zainteresirana.

Također, događat će se da nećete imati vremena za igru u trenucima kada primijetite da je vaša beba baš raspoložena za druženje. Ne brinite, i to je stvar zbog koje vas ne treba peći savjest. Malo odlaganje igranja nikako ne može naškoditi vašem djetetu.

Izvor: www.yumama.com

Foto: Profimedia