Pokazatelji razvoja

  • Mališan se lako prevrće s trbuha na leđa, može se premještati pomoću ručica i čak pomalo puzati.
  • Dijete već prilično stabilno sjedi oslanjajući se na maminu ruku, ali većina mališana još ne može samostalno sjediti. Ne uznemiravajte se zbog toga! Čim leđni mišići i kralje­žnica postanu dovoljno snažni, dijete će zasigurno svladati tu vještinu. Ne treba požurivati taj događaj stavljajući dijete u sjedeći položaj i pridržavajući mu tijelo. Ono će samo to učiniti kada bude dovoljno ojačalo i to treba poštovati. Dijete već samo uzima igračku, dugo se njome igra, premještajući je iz jedne ruke u drugu. U slučaju da mu padne, može je i podignuti.
  • Ako dijete pridržavate za ruke, ono se uspravlja i pokušava napraviti nekoliko koraka. Dijete počinje izgovarati određene slogove "na", "ma", "ba". Sada mališan ulazi u tzv. razdoblje oponašanja i zato posebno pazite na svoje ponašanje kako se kasnije ne biste pitali:"Od koga je to naučio?"
  • Dijete se aktivno zanima za svijet oko sebe i počinje opažati raspoloženje bliskih ljudi.

Dojenje i aktivnosti

  • Dijete u prosjeku treba dojiti 5 puta dnevno, svaka četiri sata. Ono je nakon dojenja budno 1,5-2 sata. Nakon toga spava 1,5-2 sata. Danju spava 3 puta. Noću spava 10-11 sati.
  • Masažu i gimnastiku provodite nakon drugoga dnevnog dojenja − to je najpogodnije vrijeme. Gimnasticiranje popratite masažom (trljanje i glađenje nadopunite spuštanjem i podizanjem vrškova prstiju). Uobičajenim vježbama dodaj­te i sljedeće: dijete iz ležećeg položaja lagano rukama podižite u sjedeći položaj i ponovno spuštajte (na kraju mjeseca već se možete početi koristiti malenim kolutovima tako da se dijete drži za njih umjesto za vaše prste), primite ga za trup i pustite da stupa ili pokuša puzati. Vježbe ponovite 6-8 puta.

Tjelesna njega

Većini djece u ovo vrijeme počinju nicati zubići. Kod jednih to prolazi glatko i roditelji prvi zubić uoče slučajno, a kod drugih dolazi do povišene temperature i pogoršanja općeg stanja. Međutim, ako dijete počne povraćati, dobije proljev ili neke druge simptome, ne pokušavajte sve to pripisati rastu zubića, već posjetite liječnika. Često se nica­nje zuba poklapa s vremenom prvih infekcija. Kako ublažiti neugodan osjećaj prilikom nicanja zubića?

  • Nježno masirajte djetetove desni čistim prstom.
  • U ljekarni kupite specijalne igračke koje pomažu djeci u tom razdoblju. Samo pripazite da uvijek budu čiste.
  • Djetetu ne biste smjeli davati koricu kruha ili krišku jabuke umjesto sredstava za ublažavanje boli. To je veoma opasno jer bi se dijete moglo njima ugušiti!
  • Postoje specijalni gelovi i paste za dječje desni koji smanjuju bol tijekom nicanja zuba. Ako ste odlučili isprobati neko od tih sredstava, savjetujte se s liječnikom i strogo pazite na doziranje. Primijetit ćete da šesto­mje­sečno dijete s velikim zanimanjem gleda u vaša usta dok jedete. Naime, ono tako jasno daje do znanja da također želi jesti. Ako u djetetovu prehranu još niste uveli povrtne i voćne kašice, sada je pravo vrijeme da to učinite. Mnoga djeca za vrijeme jela ručicama istražuju sadržaj u ta­nju­­­riću te sve okolo razmazuju hranom. Ne ljutite se zbog toga − sve što dijete radi sasvim je prirodno i norma­lno − riječ je o aktivnom otkrivanju svijeta: ono želi znati kakva je kašica na opip, je li topla ili hladna, rijetka ili gusta? Uvijek prije obroka pripremite dovoljno ubrusa ili vlažnih maramica i pustite dijete da uživa.

Foto: Thinkstock