Piletina i junetina pokazale su se većim alergenima od puretine i janjetine, a najčešća alergijska reakcija na meso jest dermatitis (upala kože). Mesne prerađevine poput salama, šunke, pršuta, hrenovki i kobasica izbjegavajte u prehrani bebe zbog velike količine soli, aditiva i konzervansa, koji mogu štetno djelovati na još nerazvijene bubrege i jetra, ali i izazvati razne alergijske reakcije.

Korisni savjeti

  • Budite oprezni s količinom mesa koju stavljate u bebine kašice. Velika količina proteina može opteretiti bubrege male bebe. Stoga se preporučuje redovito davanje male količine mesa pomiješane s povrćem. Na početku u povrtnu kašicu stavite tek nekoliko kockica mesa.
  • Odbacite masne dijelove jer oni ne odgovaraju potrebama malog djeteta, kao i iznutrice.
  • Najbolje ćete sačuvati hranjive vrijednosti mesa ako ga pripremate na pari ili kuhate u manjoj količini vode ili juhice od povrća koju ćete poslije smiksati s mesom u ukusnu kašicu.
  • Bijelo ili crveno meso? Bijelo meso bez kožice sadržava manje zasićenih masti od crvenoga. To je važan podatak ako se zna da te masti štete organizmu ako se unose u pretjeranim količinama. Osim toga, bijelo meso beba može lakše sažvakati i probaviti. No crveno meso ima više željeza, koje je jako važno za mali organizam.
  • Ostatak mesne kašice nije dobro ostavljati preko noći u hladnjaku. Zato ako nakon obroka preostane još mesne kašice, najbolje ju je baciti i ne upotrebljavati ponovno. No povrće ne morate kuhati svaki put, već ga možete nakon kuhanja držati u hladnjaku 24 sata.

Foto: Thinkstock