Naravno da ćete napraviti sve kako biste zaštitili svoje dijete. Činjenica da djetetova glavica može biti zaležana jer spava na leđima nije vam presudna jer time smanjujete rizik za gušenjem ili nekim još gorim ishidom. Ipak položaj na leđima (ako dijete konstantno boravi u njemu) donosi sa sobom svoje poteškoće koje nisu uvijek sasvim bezazlene. Budući da su kosti lubanje kod beba vrlo mekane, može doći do ravnanja kosti potiljka, a u težim slučajevima čak i do deformacija vratne kralježnice te čeljusti.

Otprilike svako 200. dijete, piše njemački portal Welt.de, pogođeno je takvim težim deformacijama, procjenuje dječji kirurg Guido Fitze s Sveučilišne klinike u Dresdenu:„Svaki tjedan vidim tri do četiri nova slučaja. To je čest problem!“ Netretirano zaležanje glavice može se ponovno pokazati problematičnim u predškolsko doba kad teže deformacije nisu samo kozmetički problem nego dovode i do ubrzanog trošenja vratnih kraljažaka te krivog opterećenja na čeljust.

Kako bi spriječili jako zaležavanje glavice kod bebe, roditelji bi trebali dijete stavljati na spavanje na veliki duguljasti jastuk poput onog za dojenje koji će podupirati ležanje na boku i potiljak osloboditi pritiska, smatra ovaj dječji kirurg.

Evo još nekoliko savjeta:

Mijenjajte položaje

Bebe vole gledati što se u prostoru oko njega zbiva pa to iskoristite. Okrećite ga tako da mu glavica mijenja položaj prema mjestu gdje se nešto događa. Polezite dijete povremeno i na bokove.

Tijekom dana neka dijete boravi na trbuhu

U početku se bebama to uglavnom ne sviđa pa je nekoliko minuta na dan za početak sasvim dovoljno. S vremenom će ojačati mišiće kralježnice i gornjeg dijela tijela pa će u tom položaju moći okretati glavicu i gledati uokolo.

Neka beba ne leži dugo u ležanjkama

Ako beba spava na leđima i po danu stalno boravi na leđima u ležaljkama sve to može izazvati zaležavanje. Zato bebu ne ostavljajte duže vrijeme u autosjedalicama, nosiljkama, ljuljačkama i sl.

 Foto: Profimedia