Neki mališani su toliko uspavani i spori u sisanju da svaki podoj traje i po sat vremena. Između dva gutljaja promatraju oko sebe, zastanu sisati na svaki šum, promatraju odakle dolazi pa posišu sljedeći gutljaj, pa malo zadrijemaju, pa opet jedan gutljaj i tako do unedogled. Takva djeca bi jednostavno čitave dane mogla provoditi na majčinim prsima. Majci takvog djeteta nije lako znati je li se dijete najelo, ima li u prsima uopće mlijeka kad dijete tako lijeno sisa i konačno teško joj je toliko vremena provoditi samo dojeći. 

Kako se postaviti kad je dijete lijeno na prsima? U osnovi nema zapreke da dugo dojite sve dok vama i djetetu to predstavlja zadovoljstvo. U suprotnom ćete morati polako, korak po korak, poticati dijete na veću aktivnost i skraćivati vrijeme dojenja. Majka može lagano razodjenuti ili otkriti dijete ne bi li mu omogućila da lakše miče rukicama i nogicama i da mu nije toliko toplo što ga uspavljuje. Dojite li "pospano” dijete u ležećem položaju, sigurno će biti pasivno na prsima. Zato obavezno sjednite i dojite u sjedećem ili čak stojećem položaju. Tu vam može pomoći marama ili sling za nošenje djeteta. Prilikom podoja nježno masirajte djetetovo tijelo, razgovarajte s njim i tražite kontakt očima. Svakako se savjetuje izbjegavati štipanje, škakljanje i lupkanje djeteta kako bi se potaknulo sisanje jer bi ga to moglo s vremenom početi uznemiravati.

Razlika između djeteta koje je lijeno i koje je pospano

Treba praviti razliku između djeteta koje sporo siše i onog koje brzo zaspi na prsima ili predugo spava između obroka. Za sasvim maleno dijete (od 1 do 3 mjeseci) nije dobro da ne doji učinkovito ili da ima prevelike razmake između obroka, iako to majci možda i odgovara jer se može odmoriti. No, stanke između obroka od 5 ili 6 sati kod novorođenčeta nisu dobre ni za dijete ni za majku. Dijete ne dobiva hranu, a majčine grudi dovoljnu stimulaciju. Posljedica toga može biti nedovoljno dobivanje na težini, gubitak težine i poremećaj u razvoju kod djeteta te gubitak laktacije kod majke. Uspavano dijete treba buditi svaka 2 do 3 sata za obroke, stimulirati istim mjerama kao i lijeno dijete te se posavjetovati s pedijatrom, pogotovo u slučaju kad dijete nema 6 do 10 mokrih pelena na dan, ima suviše opuštene mišiće i kožu i djeluje apatično.

Foto: Profimedia