Odgovor je sadržan u jednoj riječi – oksitocin. Taj hormon, koji još nazivaju i hormonom ljubavi, oslobađa se iz zadnjeg režnja hipofize te utječe na tijelo i mozak majke. U tijelu olakšava kontrakcije maternice tijekom porođaja i pomaže u oslobađanju mlijeka za dojenje novorođenčeta. Također se stvara u mozgu kada se osoba zaljubi, stoga nije čudno što su majke prepune ljubavi prema svojim mališanima i ništa im nije teško učiniti za njih.

Prepustite se djetetu i osjećaju opuštenosti kroz dojenje

Dojenje, posebno u početnom razdoblju, pruža osjećaj duboke opuštenosti. Neke majke kažu da je sličan pospanosti kakvu osjećaju nakon obilnog obroka i jako mu je teško odoljeti. Dakle što učiniti? Stručnjaci kažu – prepustite se tom osjećaju opuštenosti i mirno odrijemajte nekoliko minuta ako vas umor svlada. Majke koje iskoriste ta mala razdoblja odmora tijekom dojenja, dnevno dobiju sat-dva sna više, što uopće nije zanemarivo. Važno je da dojite na sigurnom mjestu, gdje vam dijete ne može skliznuti i pasti ili zaglaviti između jastuka ako vam ruke popuste. No nisu svi hormonski učinci tako pozitivni. Neke žene imaju neugodne osjete u želucu prije ili tijekom dojenja, osjećaju slabost, znojenje ili neobičnu melankoliju. Te su pojave obično prolazne, no ako ste zabrinuti zbog toga kako se osjećate ili imate problema s dojenjem, upitajte liječnika za savjet.

Asimetričnost prsa

Osjećate li se malo asimetrično, ne brinite se, ne umišljate. Mnoge majke zamjećuju da se u jednoj dojci stvara više mlijeka nego u drugoj. Poznato je da dojka na kojoj se dijete češće hrani stvara više mlijeka. No ako se dijete jednako hrani na obje dojke, onda se različitost dojki treba pripisati nejednakom broju mliječnih kanalića u grudima, To nije neobično s obzirom na činjenicu da ljudska tijela nisu savršeno simetrična. Jednako kao što stopala mogu biti različite veličine, tako i jedna dojka može imati više mliječnih kanalića od druge.

Tekst: Snježana Krčmar