Obrok na prsima se kao i naš „odrasli“ obrok sastoji od predjela odnosno mlijeka koje je prvo vodenasto i manje kalorično i čiji je zadatak utažiti djetetovu žeđ. Zatim na red dolazi glavno jelo kalorično i hranjivo mlijeko. Ako ste tek rodili i počeli s dojenjem, vaše tijelo i beba prvo će trebati uvježbati vještinu sisanja i dojenja. Zato će možda potrajati čak 20 minuta dok u obroku na prsima djetetu ne stigne glavno kalorično mlijeko. Kad se uhodate, glavno mlijeko će nadolaziti puno brže, već nakon 5 do 10 minuta.

Svakako stoga ostavite dijete na jednoj dojci sve dok ne pojede „glavno jelo“. Zatim se možete prebaciti na drugu dojku gdje će dijete dobiti desert, mješavinu prvog i glavnog kaloričnijeg mlijeka. Sveukupno, vaše prvo dojenje može potrajati i do sat vremena. Ipak, nemojte se opterećivati vremenom, već dopustite djetetu da odredi kad mu je dovoljno. Za to je naravno bitno da sami niste u nekoj vremenskoj stisci. Kad je dijete sito, u pravilu će samo pustiti dojku. Bez brige, dijete se ne može prejesti.

Zašto bebe toliko vole sisati? Vrlo brzo ćete zamijetiti da vaša beba obožava biti na prsima i to ne samo kad sisa, već voli i cuclati na prsima. Zato neke mame odluče koristiti dude varalice jer beba može imati izrazito izražen nagon za sisanjem. No, instiktivno je on jak kod svih beba i zato bebe, iako je obrok odavno završen, nastavljaju sa sisanjem na prsima. No, to čini ne samo kako za osiguranje obroka. Sisanje je beba počela trenirati već u vašem trbuhu i u praksi će ga obilno koristiti nakon rođenja, bez obzira sisa li dudu varalicu, prstić, bočicu jer će tako dobivati zaštitu, utjehu i osjećaj sigurnosti. Zato dojenje nije samo čin hranjenja djeteta, već i zadovoljavanje njegove potrebe za dodirom, toplinom, sigurnosti. Omogućite bebi taj osjećaj sigurnosti.

Foto: Thinkstock