Pitanje koje si je svaka majka barem jednom postavila jest koliko dugo treba dojiti. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije jest da se dijete doji do navršenih šest mjeseci života, ali postoje razlozi zbog kojih bi majke mogle prestati dojiti ranije ili odmah prijeći na adaptirano mlijeko.

Ipak, ne postoji točno određena granica kada bi dijete trebalo prestati dojiti. Ta je odluka isključivo na majkama i njihovim bebama.

"Trebali biste dojiti sve dok je to obostrano korisno za vas i vašu bebu. Za neke majke to može značiti da uopće ne doje. Druge bi pak mogle dojiti do djetetove druge godine. Dojenje je nešto vrlo individualno i nitko vam ne može odrediti kada trebate prestati", objašnjava medicinska sestra i savjetnica za dojenje Hillary Sadler za portal Today.com.

Prednosti dojenja

Premda dojenje nije uvijek nužno, sa sobom donosi brojne dobrobiti, kako za dijete tako i za majku. Sadler ističe da majke koje doje imaju smanjen rizik od prekomjernog gubitka krvi nakon poroda te smanjen rizik za razvoj raka dojke, jajnika i endometrioze.

Neke prednosti za bebu uključuju njezin optimalan rast i razvoj, funkcioniranje gastrointestinalnog sustava, prevenciju bolesti poput gastroenteritisa, proljeva i bolesti dišnih sustava, te smanjen rizik od sindroma iznenadne smrti dojenčadi.

Ipak, Sadler još jednom ističe da, premda su gore navedene informacije temeljene na dokazima, žena sama zna što je najbolje za nju i njezino dijete te da se uvijek treba osloniti na vlastitu intuiciju.

izvor: index.hr