Držanje novorođenčeta u naručju često izaziva nesigurnost, posebno kod roditelja s prvim djetetom. S druge strane, nije rijetkost vidjeti i roditelje ‘s iskustvom’, tj. više djece, koji dijete drže u pogrešnom položaju, pa se ono naginje ili izvija u jednu stranu, glavica mu pada unazad ili visi, kao i nožice, a ruke nisu slobodne za pokret.

O tome kako pravilno držati bebu na rukama, što je vrlo važno u prva tri mjeseca, dok ono još nema kontrolu glave, ali i kasnije, podučava Baby handling, koji snažno utječe na senzo-motorički, emocionalni i misaoni razvoj djeteta od prvih mjeseci rođenja, kada mozak djeteta kreće u snažan razvoj. Baby handling se preporučuje koristiti sa svom djecom, a njegovu uporabu od rođenja potiču i liječnici specijalisti; pedijatri, fizijatri, ginekolozi.

Da bi se dijete dobro i ugodno osjećalo dok ga držimo glava mu mora biti u stabilnom položaju, a to znači u ravnini leđa. Roditelji obično misle da novorođenčetu glavicu treba dodatno pridržavati rukom, što je pogrešno, jer glavica tada pada i djetetu je taj položaj nesiguran i neudoban.

Djetetu stvoriti udobno ‘gnijezdo’

Novorođenče, tj. dojenče u naručju držimo na svojim leđima u lagano povišenom položaju, na način da podupremo gornji dio leđa, ispod ramena i vrata. Jedna naša ruka je iza ramena, a drugu stavljamo ispod zdjelice na način da dijete lagano skupimo. I onoliko koliko ono zahtijeva dižemo ga u povišeni položaj, da mu bude ugodno, što znači da ima normalan izraz lica, da ne plače, da se ne izvija u jednu stranu, da glava ne pada unazad i ne visi. Dajući mu oslonac ispod ramena dijete usmjeravamo prema naprijed i potičemo ga da samo drži glavu. Čim su ramena naprijed i ruke su naprijed pa dijete s njima može činiti što želi.

Valja kombinirati i mijenjati položaje, najprije bočni položaj s jedne strane pa s druge strane naručja.

Popis najboljih hrvatskih pedijatara i ginekologa 2023
Shutterstock Popis najboljih pedijatara i ginekologa

Ovakvim načinom držanja djetetu stvaramo udobno gnijezdo koje mu stvara stabilnost i dozvoljava mu kretnje nožicama i ručicama, što je vrlo važno. U slučaju da je djetetu potrebna dodatna potpora da bi bilo skupljeno, možemo ga držati na način da mu jednom rukom obuhvatimo ramena i zdjelicu, a drugu slobodnu ruku lagano mu položimo između nogu na trbuh i prsa.

Izbjegavati položaj na prsima i na boku

Vrlo često mame i tate tek rođeno dijete (dok stoje) drže potrbušno na svojim prsima, držeći mu pritom glavu. To nije dobar položaj.

Djetetu tada glava pada unazad, ručice mu se šire i ne može ih pokretati. Još mu se pritom drži i guza i stvara se potpuno neprirodan položaj te se dijete izvija.

Djetetu valja mijenjati položaje i strane na kojima ga držimo. Ako se dijete drži uvijek na jednoj strani naručja ono će glavu obično okrenuti uvijek na istu stranu, uvijek će mu ista ruka biti savijena, a druga ispružena. Na taj se način stimulira samo jedna strana tijela, odnosno jedna stranu mozga, umjesto obje strane. Ono je i motorički zakočeno. Toplinu mu također prenosimo samo na jednu stranu tijela. I nakon par mjeseci takvog položaja, dijete koje nije imalo baš nikakvih problema, stvorit će problem. Najčešće će biti iskrivljeno i nagnuto na jednu stranu.

Dijete nije dobro nositi na svom boku jer to također vodi iskrivljenom držanju djeteta, najčešće u jednu stranu.

izvor: www.mamatataja.hr