Sunce i more svakako čine dobro većini djece, no treba biti oprezan. Evo nekoliko smjernica kako da boravak na moru bude užitak koji ostaje u lijepoj uspomeni.

Sunčanje, kupanje i igra na plaži je ono što najviše raduje djecu, ali pretjerano izlaganje suncu bez zaštite može dovesti do oštećenja kože i očiju. Mala količina ultraljubičastog zračenja neophodna je za sintezu endogenog vitamina D važnog za apsorpciju kalcija iz crijeva. Međutim dugotrajno izlaganje suncu može biti opasno, jer uzrokuje oštećenje kože. Oštećenje kože je kumulativno (zbraja se) i počinje već prvim izlaganjem suncu pa zato nikada nije dovoljno rano započeti zaštitu djeteta od sunca. Da bismo vam pomogli kod odabira sredstava evo objašnjenja nekih osnovnih pojmova:



SPF(kratica od Solar Protection Factor - faktor zaštite od sunca) govori nam koliko prosječno možemo ostati na suncu uz primjenu sredstva s određenim zaštitnim faktorom, a da ne zadobijemo opekline. Primjerice, ako uobičajno „izgorimo“ na suncu za 20 minuta bez zaštite, faktor 15 omogućuje nam da na suncu ostanemo 15 puta 20 minuta, odnosno 300 minuta ili pet sati. Ovo treba shvatiti uz ograničenja ovisno o tipu kože (najosjetljivija su crvenkosa i plavokosa djeca), a povećanje zaštitnog faktora ne znači i proporcionalno povećanje dužine sigurnog izlaganja suncu.


Kreme s fizičkim zaštitnim faktorom (Sunblock) štite kožu tako da odbijaju i raspršuju UV zrake. Uglavnom sadrže mineralne sastojke poput titanijevog dioksida, cink oksida ili željeznog oksida. Teže se razmazuju i ostavljaju trag na koži.


Kreme s kemijskim zaštitnim faktorom štite kožu tako što apsorbiraju UV zrake i djelomično ih filtriraju pri čemu ipak manji dio UV zraka prodre u kožu.



UV indeks predstavlja dnevnu prognozu očekivanog rizika prekomjernog izlaganja suncu i pokazuje stupanj opreza koji se mora uzeti u obzir prilikom boravka na otvorenom. Predviđa jačinu UV zračenja za određeno područje u sljedećem danu na skali od 0 do 10+ ( 0 = minimalni rizik, 10+ = vrlo visoki rizik preomjernog izlaganja suncu), uzimajući u obzir vremenske prilike poput naoblake, vjetra i drugih lokalnih promjena koje utječu na količinu UV zraka.










Važno je napomenuti da krema starija od dvije godine više ne pruža kvalitetnu zaštitu





Preporuke za zaštitu djece od prekomjernog izlaganja suncu



  • djecu do šest mjeseci ne treba nikako izlagati suncu, a nakon te dobi pa sve do navršene druge godine ne treba ih izlagati izravnom suncu. Odjenite ih u laganu odjeću i neka borave samo u sjeni.

  • kod djece do 3 mjeseca nemojte upotrebljavati kreme sa zaštitnim faktorom jer mogu dovesti do iritacije i pojačane apsorpcije.

  • u razdoblju od 10 do 17 sati kada je sunčevo zračenje najjače djecu nemojte izlagati suncu.

  • za djecu stariju od tri mjeseca neophodna je primjena krema sa zaštitnim faktorom SPF 30 ili većim. Kremu nanesite pola sata prije izlaganja suncu, a nanošenje ponavljajte svakih sat do dva, nakon svakog kupanja, brisanja ručnikom, ili kada se dijete oznoji.

  • ne zaboravite nanijeti kremu na usnice (zahtijevaju posebnu njegu obzirom da im nedostaje melanin), uške i stražnji dio vrata.

  • obavezno stavite zaštitnu kapu, s obodom od tri centimetra koja štiti lice, uši i vrat.

  • oči obavezno zaštitite sunčanim naočalama koje pružaju 99 – 100 posto zaštite od UV-A i UV-B zraka.

  • zaštitnu kremu nanesite čak i u sjeni jer i tada (npr. ispod suncobrana ) dijete može zadobiti opekline zbog reflektiranja UV zraka od vode, kamena ili pijeska.



Kupanje


Ako boravite na čistoj, uređenoj plaži s finim šljunkom ili pijeskom dobro je da djeca hodaju bosa jer im to koristi za razvoj stopala. Prije ulaska u more obujte im plastične ili gumene sandalice koje nakon kupanja treba skinuti jer nisu ugodne za hodanje. Treba znati da kupanje ne štiti od sunčevih zraka, štoviše kapljice vode još ih reflektiraju i pojačavaju te djeluju poput lupe.


Nikada dijete predškolske dobi ne puštajte samo u vodu bez nadzora. Utapanje djeteta moguće je i u plitkoj vodi. Narukvice su bolja zaštita od koluta jer omogućuju bolji i skladniji rad ruku pri pokretima plivanja. Ako vaše dijete spada u one opreznije, nemojte ga siliti da uđe u vodu dok ne stekne sigurnost i izrazi želju za kupanjem.





Tekst: Roditelji.hr


Foto: Thinkstock