"Doktore, recite, molim vas, zašto djeca kopaju nos i jedu „iskopine“? Da li je to stvarno njima ukusno? Ili je razlog psihološki? Htjela bih razumjeti o čemu se tu radi."

Dr. Komarovski: Vaše pitanje je divan primjer toga da je čovjek, a posebno njegovo ponašanje – prevelika zagonetka. To jest, i pored toga što mnoga djeca stalno kopaju nos i nastoje sve iskopine strpati u usta, i bez obzira što je to vrlo raširena pojava, medicinska znanost nema pojma zašto to zapravo čine.

Treba ipak reći da neki znanstvenici analiziraju tu situaciju i prilično se trude da pronađu logičnu svrhu kopanja nosa i jedenja nosnih „iskopina“. Navodno, u slinama iz nosa, kao prvo, postoji mnoštvo najrazličitijih čimbenika imunološke zaštite, a kao drugo mnoštvo najrazličitijih bakterija. Temeljeći mišljenje na toj činjenici, mudri liječnici kažu da je sustavno jedenje slina i nosnih „iskopina“ – instinktivna radnja koja predstavlja divan način zaštite od alergijskih oboljenja.

Kao argument se navodi činjenica da su u obiteljima, u kojima djeca nisu stalno na oku, a roditelji se ne pridržavaju baš striktno higijenskih navika i lijepog ponašanja pa ne sputavaju djecu da čačkaju nos – alergijska oboljenja rjeđa a djeca lakše prebole zarazne bolesti.

Taj argument izaziva popriličnu rezerviranost jer se u principu odavno zna da su nečistoća i mnoštvo bakterija – odlična profilaksa alergija, te zato „iskopine“ predstavljaju samo jednu i to ne najvažniju komponentu takvog okruženja.

Bilo kako bilo, treba napomenuti da gotovo svi znanstvenici koji pišu o korisnosti kopanja nosa i jedenja „iskopina“, ističu da je to samo hipoteza koju je u praksi nemoguće dokazati. Nemoguće zato što bi trebalo uporediti dvije grupe djece, pri čemu bi se djeca u jednoj grupi trebala redovito hraniti „iskopinama“, pa znanstvenicima ne polazi za rukom da pronađu dovoljan broj roditelja zainteresiranih za takav eksperiment.

Da zaključimo:

  • Zašto djeca jedu „iskopine“ – znanosti nije poznato.
  • Sama činjenica da je „iskopina“ pojedena ne nanosi štetu djetetovom organizmu.
  • Čačkanje nosa i jedenje iščačkanog – nije pristojno i nije u skladu s lijepim ponašanjem.
  • Ako se u nosu vašeg djeteta stalno stvara sadržaj za „kopanje,“ to znači da vaše dijete stalno udiše suh i topao zrak – jer to upravo dovodi do sušenja sluzi u nosu.

Izvor: http://www.komarovskiy.net/faq/pochemu-deti-edyat-kozyavki.html

Iskopala i prevela: Vesna Smiljanić Rangelov

Jevgenij Olegovič Komarovskiy je jedan od najpoznatijih i najpriznatijih pedijatara na teritoriji bivšeg SSSR-a. Doktor je medicinskih nauka, televizijski voditelj i autor 15 knjiga o njezi djeteta. Na vrlo razumljiv način izlaže dragocjene informacije o zdravlju i odgoju djece, zbog čega uživa poštovanje mnogih roditelja.

Foto: Profimedia