Dajete li djeci kućne obaveze, to je jedan od najboljih načina da pomognete izgradnji njihova samopouzdanja i osjećaja da su sposobni nešto učiniti. 

Dajući djeci redovite obaveze, pomažete im da stječu korisne navike i dobar odnos prema radu. Djeca koja odrastaju uz kućanske poslove kao normalan dio života, mnogo lakše ulaze u svijet odraslih od one koja nemaju osjećaj odgovornosti.

Izaberite poslove prikladne dobi svoje djece. Imajte na umu da dijete koje zna upaliti računalo i igrati igrice, posve sigurno može uključiti i stroj za pranje rublja.

Kako obaviti kućne obaveze

  • Dajte vremena djeci da nauče nešto raditi.
  • Budite vrlo određeni u uputama koje dajete djeci i pokažite im korak po korak kako se nešto radi. Zatim dopustite djetetu da pomaže vama.
  • Kada smatrate da je dijete svladalo zadatak, neka ono preuzme odgovornost za njega.
  • Ako dijete s vremenom počinje odustajati od kućnih poslova ili negoduje, primijenite tehniku "Kada ovo − onda ono". Primjerice: "Kad nahraniš kućne ljubimce, onda možeš večerati" ili "Kad napišeš domaću zadaću, tad se možeš igrati". Ta tehnika daje najbolje rezultate ako se primjenjuje svaki dan.
  • Također budite vrlo određeni kad dajete djetetu upute. "Pospremi svoju sobu" vrlo je širok zahtjev i može se protumačiti na više načina. Budite određeni i kažite: "Spremi odjeću u ormar, knjige na policu, suđe odnesi u kuhinju..."

Pohvala za rad

Pohvalite djetetov doprinos u kućanstvu i nemojte kritizirati obavljeni posao ili se žaliti koliko mu je vremena bilo potrebno da obavi zadatak. Također se suzdržite od toga da popravljate ono što je dijete učinilo ili da ispravljate njegove greške. Time ćete ga samo obeshrabriti pa sljedeći put neće niti pokušati ili će raditi nemarno budući da zna da ćete vi ionako završiti ono što je ono započelo.

Foto: Profimedia