Tu zaraznu dječju bolest s osipom uzrokuje bakterija beta hemolitički streptokok grupe A. Bakterija je gotovo sveprisutna – a u vrtićke i mlađe školske djece najčešće uzrokuje upale grla i tonzila, nosa i uha. Posebna vrsta te bakterije koja izlučuje i eritrogeni toksin uzrokuje šarlah.

Uzročnik se prenosi kapljično – putem sline, kihanjem, šmrcanjem, no i dodirom zaraženih površina. Inkubacija je 2-5 dana. Potom dolazi do porasta temperature uz jak bol u grlu, bez kihanja, kašljanja ili curenja iz nosa. Tonzile su otečene, žarko crvene, zažarene, posute gnojnim čepićima. Usnice također mogu biti jarko crvene, kao i sluznica usta, a jezik koji je u početku bijelo obložen postaje malinast.

Osip se javlja za dan-dva. Tipična mjesta za pojavu osipa jesu pazušne jame, prepone, potom nogice i rukice, donji dio trbuha. Nos, brada i perioralno područje ostaju blijedi. Osipne su promjene vrlo sitne, žarko crvene, gusto zbijene točkice.

Šarlah se liječi 10 dana antibioticima penicilinske grupe, a u oboljelih koji su alergični na penicilin liječenje se provodi antibioticima iz makrolidne skupine. Ako bolest zbog blažeg tijeka prođe neliječeno, češće su komplikacije: upalne promjene na bubrezima te reumatska groznica. Cjepivo ne postoji.

Foto: Profimedia