Skakanje na trampolinu ne samo da je vrlo zabavno, već je poticajno i za motorički razvoj. Onaj tko skače vježba koordinaciju i osjećaj za ravnotežu. Osim toga na njemu se mogu izvoditi najrazličitiji skokovi i trikovi, što je interesantno posebice djeci. Da bi skakanje, međutim, bilo sigurno i završilo s osjećajem ugode i zadovoljstva, a ne u ozljedama, potrebno je pridržavati se određenih pravila ponašanja:

  1. Djeca u dobi od otprilike 6 godina savladala su koordinaciju tijela u tolikoj mjeri da relativno bezbrižno mogu skakutati na trampolinu. Manja djeca, naravno ovisno o djetetovoj spretnosti, imaju manju težinu i slabu koordinaciju pa ih snaga odbacivanja lakše iznenadi i baci onamo kamo nisu očekivala.
  2. Neka na trampolinu skače samo jedno dijete, odnosno izbjegnite da skaču u dvoje ako su manji i jasno je da su nespretni.
  3. Zatvorite sigurnosnu mrežu, tako da dijete ne može ispasti.
  4. Lančiće, ogrlice,narukvice, vezice i cipele uklonite prije ulaska na trampolin. Mogu se potrgati i kuglice se rasuti te izazvati padove.
  5. Zabranjeno je jesti prilikom skakanja. Bomboni, grickalice, žvakače gume – sve to izvadite prije ulaska na trampolin.
  6. Zabranjeno je iskakanje direktno s trampolina jer doskok na tvrdu podlogu može biti opasan i vrlo bolan.
  7. Neka dijete skače u sredini, a ne sa strane kako ne bi propalo među opruge. Po mogućnosti nabavite trampolin čije opruge su zaštićene i obložene.
  8. Oko trampolina treba biti čist prostor bez ikakvog drveća, klupica, stolova i sl..., a trampolin treba biti na ravnoj podlozi i stabilan.

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia