Neki od uzroka mogu biti i nasljedna sklonost, nedovoljna razvijenost osjećaja za tempo i ritam, neurotizam roditelja, psihička nestabilnost samoga djeteta, dobna osjetljivost (kada je govorni sustav posebno osjetljiv i podložan pojavi mucanja) ubrzan razvoj govora, psihološki uzroci te socijalni odnosi.

Mucanje se može javiti u svakoj životnoj dobi, ali se najčešće javlja između druge i pete godine života, u doba razvoja govora. Javlja se kod otprilike 2,5% djece i triput je češće kod dječaka nego kod djevojčica.

Ako vaše dijete ima teškoća u govoru, oklijeva ili ponavlja određene slogove, riječi ili fraze, moguće je da iskazuje govorne netečnosti ili samo prolazi kroz razdoblje normalne neprohodnosti u govoru, koju prolaze sva djece kada uče govoriti. Dijete u tom slučaju malo odugovlači s izgovorom, izgleda kao da se pomalo muči, koristi poštapalice kao na primjer „hm“ i „a“, povremeno jedan ili dva puta ponavlja slogove ili čitave, već izgovorene, riječi, primjerice: ba-ba-ka. Ti se problemi javljaju najčešće u dobi od jedne do jedne i pol godine života, brzo nestaju, ali se mogu i ponovno javiti. Moguće je da dijete upravo prolazi kroz novo razdoblje života i učenja i da se radi o razvojnom ili fiziološkom mucanju, a ne o pravom problemu.

Savjeti za roditelje djece koja ozbiljnije mucaju Ako i vaše dijete muca, potrebni su mu određeni savjeti kako bi što lakše prebrodilo taj problem te se s vremenom oslobodilo te mane.

  • S djecom koja imaju problema s mucanjem treba govoriti sporijim tempom, pažljivo slušati što dijete govori te reagirati na sadržaj govora, a ne na mucanje.
  • Ne požurujte dijete, ne prekidajte ga i ne dovršavajte njegove riječi umjesto njega
  • Ne rugajte se djetetu zbog tog problema.
  • Potrebno je smanjiti brzinu i napetost u okruženju, ne postavljati mu previše zahtjeva, ali itakođer izbjegavati govoriti umjesto njega.
  • Najvažnije je od svega djetetu pružiti potpunu potporu, razgovarati s njime kao o svakom drugom problemu i objasniti mu kako je to nešto čega se ne treba sramiti.
  • Potrebno je obratiti se za pomoć logopedu. Nemojte čekati da se mucanje ukorijeni, već reagirajte odmah. Svakako razgovarajte sa stručnjakom čak i ako vam se čini da se radi o razvojnom mucanju. On će pratiti dijete ili provoditi terapiju. Rani terapijski početak daje veće šanse da se mucanje svlada i u potpunosti prebrodi.

Foto: Profimedia