Za razliku od nas odraslih koji mrzimo rutinu i nastojimo je pod svaku cijenu izbjeći, djeca je obožavaju. Ona im daje osjećaj kontrole nad situacijom i okolinom, te im daje osjećaj sigurnosti. Nakon ustaljenog rasporeda i boravka u poznatoj sredini s poznatim osobama, odlazak u vrtić predstavlja popriličan šok za dijete.

Odjednom ga roditelji odvode u nepoznati prostor, nepoznatim ljudima gdje više nije u centru pažnje i mora se prilagoditi nizu novih pravila koja su često drukčija nego ona u obiteljskom domu. Upravo zato prvih tjedana u vrtićima imamo popriličan broj djece koja iz petnih žila plaču za roditeljima.

Međutim, odlazak u vrtić se može olakšati i stres koji ga prati svesti na minimum. Djeca vole znati što ih čeka i zbog toga s njima treba pričati o onome što će se događati. Posebno kada se radi o velikoj promjeni u njihovom životu kao što je odlazak u vrtić. Par dana prije odlaska u vrtić s djetetom o tome treba pričati i objasniti mu kako otprilike izgleda jedan dan. Također je vrlo bitno djetetu naglasiti da se tamo ide igrati, ali da veliki ne mogu ostati jer je samo za djecu, te mu jasno dati do znanja da će roditelj doći po njega. Djeca su često u strahu da će ih roditelji tamo ostaviti. Dijete od godinu dana neće puno razumjeti, ali će po smirenom tonu glasa i gestama roditelja shvatiti da se nema čega bojati.

Ako dijete ne želi ići i plače treba mu reći nešto poput; 'Ne vrtić, ne, ne, vrtić, ne, ne, vrtić, ne vrtić, ne vrtić.' Na taj način djetetu na njemu razumljiv način dajemo do znanja da ga razumijemo. Kada se smiri, može mu se objasniti zašto mora ići. Nakon toga je dobro da se roditelj s djetetom uključi u igru i potakne ga na druženje s drugom djecom. Kada se dijete zaigralo i roditelj smatra da može otići, obavezno se djetetu treba javiti. Jer ako ode bez najave, dijete postaje nesigurno i u strahu, te gubi povjerenje jer nikad ne zna kada će ga roditelj napustiti.

Nakon vrtića, roditelj može pitati dijete kako je provelo dan, a kasnije kroz ogovaranje, tako i da dijete čuje, pohvaliti ga kako je bio dobar i kako se super igrao.

Želite li pomoć oko komunikacije s djetetom, dostupna je putem seminara “Najsretnije dijete” koji se održava u Zagrebu, a ukoliko želite – i u vašem domu: http://najsretnijabeba.webs.com/seminari

Tekst: Iva Brčić, certificirana edukatorica programa Najsretnija beba Hrvatska

Foto: Profimedia