Da to baš nije preporučljivo pokazala je analiza mnogih studija. Liječnici su usporedili podatke dobivene iz 28 studija iz sedam zemalja s 21000 sudionika i zaključili: djeca koja piju i jedu punomasno mlijeko imaju 40% manji rizik za jaku pretilost za razliku od onih koja piju obrano mlijeko. No, zaključak da punomasno mlijeko štiti djecu od pretilosti prema Jonathon Maguireu, autoru ove analize, ipak je dokazano točan.

„Studije koje smo analizirali su studije praćenja. Punomasno mlijeko možda tek u kombinaciji s drugim čimbenicima smanjuje rizik za pretilost, tako da se ništa ne može sigurno potvrditi.“, smatra Maguire.
punomasno mlijeko u prehrani djeteta
, Image: 379276115, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Nadezda Ledyaeva / Alamy / Alamy / Profimedia

Ali budući da se u mnogim ranijim studijama pokazalo da su djeca koja su dobivala punomasno mlijeko češće mršavija, taj rezultat ne treba zanemariti. Svakako za procjenu rizika za pretilost kod djece pored prehrane liječnici savjetuju u obzir treba uzeti i druge faktore kao što su pretili roditelji, malo tjelesne aktivnosti, višesatni boravci pred ekranima.

Rana pretilost - dugoročne posljedice

U tom smislu Robert-Koch Institut iz Njemačke (Zavod za javno zdravstvo u Njemačkoj) upozorava kako pretilost kod djece sa sobom donosi rizik od pojave visokog tlaka, poremećaje u metabolizmu masnoća te dijabetesa. A posljedice na zdravlje zbog rane pretilosti vidjet će se sigurno, ako ne prije, onda vrlo vjerojatno u odrasloj dobi.

Tekst: M.B.

Foto: Profimedia