„U Hrvatskoj 5 od 100.000 sportaša ima sklonost da im se dogodi iznenadna srčana smrt. Tako smo svjedoci da smo u posljednjih 10 godina imali oko 5-6 slučajeva iznenadne smrti na terenu, a mladim sportašima moglo bi se pomoći redovitim liječničkim pregledom koji obavezno uključuje ultrazvuk srca. Važno je sustavno pratiti sportaše, ali i općenito podići nivo edukacije o osnovama održavanja života. Naime, u razvijenim zemljama u svijetu, ako doživite kardijalni arest, mogućnost preživljavanja je 60 posto, dok je taj postotak u Hrvatskoj višestruko manji“, istaknuo je Hrvoje Kniewald, specijalist pedijatrijske kardiologije iz KBC-a Zagreb.
U Zagrebu je 30. ožujka prvi put održan simpozij „Djeca u sportu - postati i ostati profesionalac“, koji je za cilj imao upoznati javnost sa značajem integriranog pristupa djeci sportašima od djetinjstva, što uključuje trening, fizikalnu terapiju, nutricionizam te dodatne psihofizičke aktivnosti. Simpozij koji je okupio 200-tinjak roditelja, mladih sportaša te njihovih trenera i voditelja iz čak četrdeset klubova i pet županija (Zagrebačke, Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske te Primorsko-goranske, Grada Zagreba) organizirala je tvrtka Vertebra Fizio, službeni fizioterapeutski centar muške kadetske rukometne reprezentacije Hrvatske
"Stručnjaci iz područja nutricionizma, treninga i fizikalne terapije složili su se kako se danas premalo pažnje posvećuje pripremi mladih sportaša za trening, kao i prevenciji ozljeda te da je potrebno promijeniti pristup djeci u sportu. U Hrvatskoj, primjerice, postotak ozljeda kod djece koja treniraju plivanje je oko 22 posto, u nogometu oko 64 posto djece tijekom jedne godine bude ozlijeđeno, dok je taj postotak u borilačkim sportovima čak i do 70 posto ozlijeđene djece. Današnji zahtjevi u sportu, kao i granice ljudskih mogućnosti, konstantno se i ubrzano pomiču, a od djece se očekuje da na njih budu pripremljena odmalena“, istaknula je Patricija Šimić, organizatorica simpozija.

Motivacijsko predavanje na kraju simpozija održao je Slavko Goluža, izbornik hrvatske muške rukometne reprezentacije, koji je istaknuo kako mu je kao treneru najvažniji zadatak da igrače izgradi kao ljude koji drže do kolektiva i zajedništva jer je to jedini način za postizanje uspjeha.

Foto: Profimedia