Na Međunarodni dan obitelji, 15.svibnja, organizacije za prava djece podsjećaju i zagovaraju da se čim veći broj kandidata obveže na višu razinu poštivanja i promicanja prava djece unutar djelovanja Europskog parlamenta.

Budući da politike, zakonodavstvo i djelovanje EU svakodnevno utječu na živote djece diljem svijeta, vrijeme je da se obveze, koje su preuzete Konvencijom UN-a o pravima djeteta, Lisabonskim sporazumom i Poveljom Europske unije o temeljnim pravima, ostvare kroz konkretne rezultate za djecu.

U Europskome parlamentu danas, nažalost, nijedan od 20 stalnih odbora nema nadležnost isključivo za djecu, ne postoji sustavna procjena utjecaja propisa i drugih inicijativa na djecu te nitko ne prati koliki se dio proračuna Europske unije ulaže u djecu. Stoga sljedeći saziv Europskog parlamenta treba imati institucionalni kapacitet da bi stao u obranu interesa djece u svakom aspektu svoga rada.

Prema podacima iz Manifesta unutar Europske unije jedno od četvero djece živi u siromaštvu. Djeca čine jednu četvrtinu novih tražitelja azila svake godine. Svake godine prijavi se nestanak 250.000 djece – po jednog djeteta svake dvije minute. Procjenjuje se da oko 800.000 djece ima roditelja u zatvoru. Više od milijun djece diljem Europe živi u institucionalnoj skrbi.

Stoga je Manifest za unaprjeđenje prava djece pokrenulo 14 organizacija civilnog društva za prava djece koje i vode ovu kampanju (Children of Prisoners Europe - čiji je član i Ured pravobraniteljice za djecu, Eurochild – čiji je član Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske, European Federation for Street Children, European Youth Forum, International Falcon Movement, International Juvenile Justice Observatory, Missing Children Europe, Plan EU Office, Platform for International Cooperation on Undocumented Migrants, Save the Children, SOS Children's Villages International, Terres des hommes, UNICEF i World Vision).

Tekst manifesta na hrvatskom jeziku preuzmite OVDJE!