Trudnice se uvijek iznova pitaju ima li ultrazvuk ikakav štetan utjecaj na bebu u trbuhu? Liječnici ih tješe kako nema nikakvog razloga za zabrinutost. No, činjenica da Njemačka planira zakonom zabraniti 4D i 3D ultrazvučno snimanje i promatranje bebe u trbuhu koje nije u medicinske svrhe, ipak nešto govori o cijeloj problematici.

Je li ultrazvuk štetan? „Ne“, službeni je stav Njemačkog društva za ultrazvuk u medicini (DEGUM). „Unatoč desetljeća istraživanja nema studije koja na to upućuje da su ultrazvučni pregledi u trudnoći na ikoji način štetni za nerođeno dijete“, rekao je Dr. Kai-Sven Heling, potpredsjednik DEGUMA.

Opasnost zbog rasta temperature

Jedina opasnost koja prema stručnjacima od ultrazvuka ipak postoji jest porast temperature tretiranog tkiva kod majke. Ona je još uvijek bitno niža od temperature koja se razvije u tijelu kod povišenja temperature zbog bolesti ili zbog aktivnosti. Međutim, ako se ultrazvuk koristi više minuta, a ne samo par sekundi, kao što je uobičajeno, takav ultrazvuk mogao bi imati štetan utjecaj na bebu.

Noviji i napredniji ultrazvuci sve su precizniji, donose prikaze baba u visokim rezolucijama prikazujući najsitnije detalje građe bebina tijela, a time su nažalost i potencijalno štetniji. Valovi ultrazvuka će u nekom trenutku (bilo predugim pregledom ili prejakim ultrazvukom) potencijalno stići i do bebe, djelovati na nježne i osjetljive strukture, tkiva i organe u rastu i razvoju što svakako treba izbjeći posebice ako je u pitanju samo želja roditelja da nakon poroda imaju video svoje bebe u trbuhu. Beba će uskoro stići i moći ćete je uživo dotaknuti, promotriti i zagrliti, a do tada uživajte u slatkoj tajni hoće li imati mamin ili tatin nosić.

Vrste ultrazvuka:

  • 2D – standardni ultrazvuk
  • 3D – trodimenzionalni prikaz statične slike djeteta s visokom rezolucijom (FOTOGRAFIJA)
  • 4D – trodimenzionalni prikaz djeteta u pokretu u realnom vremenu (VIDEO)

Tekst: I.Š.

Izvor: Freundin.de

Foto: Profimedia