Svaka trudnica doživi da se prijatelji s kojima se prije intenzivno družila polako počnu udaljavati. Nemaju li i sami djecu ili obitelj, druženja će se sigurno još više razrijediti. Jedan od razloga zašto se to događa jest to što vi niste ona stara prijateljica, spremna na sve. Sada ne možete u kafić gdje je buka i gdje je sve prepuno duhanskog dima. Osim toga stalno pričate o djeci, mučninama, žgaravicama i sl. To nije lako konstantno slušati i ona zaključuje da je život koji ste nekada vodile, gotov. Neke se od njih boje da vas mogu umoriti svojim zahtjevima ili vam ponudama za izlazak za koje vi nemate vremena izazivati osjećaje zavisti. Prijatelji često u tim situacijama ne znaju kako se ponašati. Pomozite im. Doznajte što ih konkretno muči, jesu li u pitanju neki strahovi i briga ili neki posve neočekivan razlog (prijateljica bi također željela dijete, ali ne uspijeva začeti pa je druženje s vama podsjeća na to).

Što god bio razlog, nešto odmah možete odlučiti. Kad se želite naći s prijateljima, nemojte im komplicirati organizaciju izlaska. Radi boljih odnosa, radije se sami pobrinite za prijevoz i vlastito raspoloženje. Prijatelje pokušajte što manje opterećivati te za njih ostavite ugodnu i neopterećenu zabavu, posebice za one koji nemaju djecu. Takva će organizacija smanjiti njihovu zabrinutost za vas i opustiti napetosti koje su se možda nagomilale.

Prijateljica savjetnica

Ovo je poprilično raširen model ponašanja, posebice kod prijatelja koji su već i sami roditelji. Budući da su prepuni iskustva i žele ga podijeliti, savjetuju vas o svakom vašem koraku. Često zaboravljaju na činjenicu da vi možda ne želite to što vam savjetuju ili vam to nije potrebno baš u tom trenutku. No, i za to postoji rješenje. Shvatite da su savjeti, koje slušate, znak brige za vas, koliko god vam se to činilo čudno. Na vama je da se ogradite od savjeta koje ne želite slušati.

Kako to učiniti:

Morate za početak detektirati koje vas riječi, ton ili ponašanje uznemiruje jer ćete tako lakše naučiti kontrolirati situaciju. Katkad će biti dovoljno reći prijateljici, kako izrazito cijenite njezin trud i da ćete se prvo njoj obratiti za pomoć kad osjetite potrebu, ali trenutačno ne želite razgovarati o toj temi.

Za one upornije postoji i oštrije rješenje. Ono zvuči otprilike ovako: "Hvala ti za savjet, no ja ću (želim, mogu, namjeravam) to pitanje riješiti sama (sa svojim suprugom)." Najvažnije je jasno izreći svoje stajalište i postaviti granicu. Moguće je da ovakva rečenica izazove negativnu reakciju i da se prijateljica naljuti na vas. No, za nekoliko će dana shvatiti da ste vi samostalna i dovoljno odgovorna osoba te vrlo dobro znate što želite.

Ako ne možete ovim rečenicama ušutkati upornu savjetnicu, tad morate odlučiti što vam je važnije: razgovor koji vas uznemiruje ili vaš mir za vrijeme trudnoće. Najbolje u takvim situacijama jednostavno smanjiti broj susreta, a kad se trebate vidjeti, pozovite u goste više prijateljica. U velikom se društvu o takvim savjetima intimne naravi nećete stići raspravljati.

Foto:Profimedia