Povodom 20. jubilarnog Međunarodnog tjedna dojenja, posvećenog sustavu promocije i potpore dojenju u rodilištima, popularno nazvanom „Deset koraka do uspješnog dojenja“ UNICEF i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi predstavili su rezultate istraživanja u kojemu su majke ocjenjivale uspješnost hrvatskih rodilišta u provođenju tih koraka.








Ciljevi međunarodnog tjedna dojenja u 2010. godini su:


  • Povećanje svijesti o doprinosu "Deset koraka" povećanim stopama dojenja.

  • Oživljavanje aktivnosti u zdravstvenim sustavima, kao i u zdravstvenim ustanovama i zajednicama usmjerenih na podršku ženama koje žele dojiti.

  • Informiranje ljudi u svim dijelovima svijeta o tome da su zaštita, promicanje i podrška dojenju pravo majke, pravo djeteta i ljudsko pravo.

  • Omogućavanje ženama i svima koji drže do ljudskih prava da se bore za zdravstvene sustave koji će podržavati dojenje.

  • Osiguravanje odgovarajuće obuke za zdravstvene djelatnike koji se brinu o majkama i djeci kako bi ih mogli savjetovati i podržavati u dojenju.









Od 30 hrvatskih rodilišta od 2007. do danas je njih 15 steklo status Rodilište-prijatelj djece. Kako bi se dodatno provjerila kvaliteta poštivanja 10 koraka prema uspješnom dojenju, što je ključno za dobivanje statusa Prijatelj-djece, provedeno je istraživanje u svim hrvatskim rodiištima na uzorku od 2600 rodilja putem anonimnih anketa. Istraživanje je potvrdilo zadovoljstvo majki zdravstvenim osobljem u hrvatskim rodilištima koje se prema iskustvima većine majki trudi pomoći i ljubazno je. Istraživanje ukazuje na višu kvalitetu skrbi u rodilištima koja nose naslov „Rodilište – prijatelj djece“ u odnosu na rodilišta koja to tek trebaju postati, ali i na veliki prostor za unapređenje skrbi o novorođenoj djeci, kako na razini usluge u samome rodilištu, tako do općih mjera koje će pomoći majkama, ali i očevima da u rodilište stižu spremniji, a da iz njega izlaze osnaženiji za jednu od najvažnijih životnih uloga.


Koordinator programa Rodilišta-prijatelji djece, prof.dr.sc. Josip Grgurić ovom je prilikom istaknuo da bi uz postojeće, do kraja godine, skoro sva od preostalih 15 rodilišta, osim onih koja zahtijevaju prostornu prilagodbu, mogla ispuniti uvjete za stjecanje naslova „Rodilište-prijatelj djece“. Prof. dr. sc. Zora Zakanj, voditeljica ocjenjivačkog tima u sklopu ovog programa podsjetila je i na važnost očuvanja kvalitete u rodilištima te je najavila provjeru kvalitete u rodilištima koja su titulu stekla 2007. godine (vukovarsko i riječko rodilište te KB Sv. Duh u Zagrebu). 15 od 30 rodilišta koja nose titulu Rodilište - prijatelj djece nalaze se u sljedećim gradovima: Vukovar, Rijeka, Sveti Duh Zagreb, Dubrovnik, Gospić, Koprivnica, Pula, Čakovec, Zabok, Slavonski Brod, Zadar, Varaždin, Karlovac, Vinkovci i Osijek. U postupku provjere i uskorog dobivanja statusa su rodilište u Virovitici i rodilište Merkur u Zagrebu.


Pogledajte još jednom koje uvjete mora zadovoljavati rodilište kako bi steklo ovaj status:




10 koraka prema uspješnom dojenju


Svaka ustanova koja pruža usluge rodiljama i brine se za novorođenčad treba:




  1. Imati ispisana pravila o dojenju o kojima se rutinski obavještava cjelokupno zdravstveno osoblje.




  2. Obučiti cjelokupno zdravstveno osoblje vještinama potrebnim za primjenu tih pravila.




  3. Informirati sve trudnice o dobrobitima dojenja i dati im osnovne upute za dojenje.




  4. Pomoći majkama da počnu dojiti unutar pola sata nakon rođenja djeteta




  5. Pokazati majkama kako se doji i kako da sačuvaju izlučivanje mlijeka, čak i ako su odvojene od svoje dojenčadi.




  6. Novorođenčadi ne davati nikakvu hranu ili piće već samo majčino mlijeko, osim ako to nije medicinski opravdano.




  7. Primjenjivati zajednički boravak – omogućiti majkama i djeci da budu zajedno 24 sata dnevno.




  8. Poticati majke da doje prema djetetovim potrebama.




  9. Ne davati nikakve umjetne dudice ili dude-varalice djeci koja se doje.




  10. Poticati osnivanje grupa za podršku dojenju i upućivati majke na njih prilikom njihovog izlaska iz bolnice.