Sav taj preslatki namještaj, krevetići, zavjesice, ukrasi za zidove... Kako samo odlučiti koju boju zidova ili tapete odabrati? Kako slatke muke. No o uređenju sobice za vašu bebu razmislite na vrijeme. Naime, pare i mirisi iz potpuno novouređene sobice mogu biti štetne kako za buduću majku tako i za tek rođenu bebu. Izbjegnite takve tvari i započnite s radovima na vrijeme, najbolje je oko 26 tjedna trudnoće ili čak i ranije. Budite odgovorni pri odabiru stvari i materijala. Učinili li vam se da određeni proizvodi sadrže štetne tvari, zamolite nekog drugog da vam oboji zidove (trudnicama će svako vrlo rado izaći u susret). Iz novog namještaja, kao što je npr.kolijevka ili krevetić još uvijek se isparavaju razne štetne tvari i to zbog materijala koji su korišteni za izradu namještaja i zbog toga što su vjerojatno i duže vremena bile upakirane. Rabljeni namještaj ili onaj pak koji nije bio dugo u upotrebi može sadržavati plijesan i grinje.

Postoji mogućnost i oslobađanja hlapljivih tvari iz npr. tapeta (plastifikatori), boja (otapala) i lijepljenih podnih obloga (formaldehidi).Uslijed loše ventilacije i u istovremenom prisustvu mnogo novih stvari u sobici dolazi do visoke koncentracije štetnih sastojaka koji mogu biti vrlo štetni za zdravlje. Sve to može dovesti do (kroničnih) dišnih problema kao što su kašalj, prehlada ili problemi sa astmom. Iz razloga što je beba još u razvoju, utjecaj onečišćenja u zraku je puno veći nego kod odraslih osoba. Također bebe u usporedbi s odraslima imaju manje alveola i disanje im je vrlo brzo. To je i razlog više da se pobrinete za dobru ventilaciju prije nego što se beba rodi. I ne zaboraviti: također i kad beba stigne kući!

Bebina koža je također jako osjetljiva pa štetni sastojci lakše ulaze u organizam, a uz to sve, površina kože je relativno velika. Uvijek prije upotrebe dobro operite dječju robicu, platnene pelene, posteljinu jer odjeća i tekstil mogu također sadržavati štetne tvari. Nakon pranja dobro osušite rublje i pokušajte izbjegavati omekšivač za rublje jer je koža bebe vrlo osjetljiva pa može doći do raznih reakcija.

A i kako je samo slatko vidjeti svu tu bebinu robicu kako se suši vani na svježem zraku...

Savjeti za zdravu sobicu:

Kako bi zrak u dječjoj sobici bio zdrav i čist, najvažnije je dobro provjetriti i prozračiti sobu. Evo još nekih savjeta za zdravu dječju sobicu:

1.Na vrijeme započnite s radovima. (čak i par mjeseci prije rođenja bebe).

2. Koristite boje s niskim udjelom otapala. Čak i tijekom trudnoće, izloženost visokim koncentracijama hlapljivih tvari može utjecati na razvoj nerođenog djeteta.

3. Tijekom radova, redovito provjetravajte prostoriju.

4. Uzimate li već rabljeni namještaj, pobrinite se da ga dobro očistite.

5. Barem tjedan dana zagrijavajte sobicu jer će uslijed topline štetne tvari brzo ispariti a u međuvremenu dobro provjetravajte.

6. Uvijek je potrebno imati barem jedan prozor otvoren na kip ili neka vam ventilacijski otvor uvijek bude otvoren. Također i kad beba dođe doma.

7. Perite dobro svu dječju robicu i tekstil kako bi se spriječila odnosno minimalizirala izloženost štetnim tvarima.

Foto: Thinkstock