Tek što je stigao na svijet, malog čovjeka već čeka prvi test - Apgar test.

Apgar test

Ovu medicinsku provjeru zdravlja, kojom se ocjenjuje stanje novorođenčeta nakon poroda, razvila je 1953. godine njujorška anesteziologinja dr. Virginia Apgar. Od tada i Apgar test spada među početnu skrb za novorođenče.

Rezultati testa pokazuju kako je porod prošao za dijete, kako ono savladava proces prilagodbe izvan majčine utrobe i oporavlja li se brzo nakon početnih teškoća.

Ispituje se pet vitalnih funkcija: bebina boja kože, otkucaji srca, reakcije pri sisanju, tonus mišića i disanje. Za svaki od testova dijete dobiva između 0 i 2 boda. Bodovi se zbrajaju: osam do deset bodova znači da je dijete u dobrom ili izvrsnom stanju, ocjena ispod sedam bodova pokazuje da novorođenče ima problema u prilagođavanju novim životnim uvjetima te da mu je potrebna medicinska skrb.

Zbog toga se Apgar test ponavlja prvo nakon pet, a zatim nakon deset minuta. Ako dijete nakon prvog ispitivanja ima manje od četiri boda, odmah se počinje s liječničkim tretmanom.

Danas se još radi analiza krvi novorođenčeta. Liječnik uzima malo krvi iz arterije pupčane vrpce i ispituje stupanj kiselosti (pH vrijednost).

Ako je potrebno, djetetu se tada daje kisik.

Apgar indeks

Kriteriji 0 bodova 1 bod 2 boda
boja kože blijeda ružičasta, ruke i noge plave ružičast po cijelom tijelu
puls nema pulsa manje od 100 otkucaja po minuti 100 i više otkucaja po minuti
reakcije pri sisanju bez reakcije krivi lice vrištanje, kašljanje, kihanje
tonus mišića mlitav tromi pokreti živahni pokreti
disanje ne diše polagano, nepravilno pravilno