Trudnoća može biti posebno zahtjevno vrijeme, kako za trudnice, tako i za njihove partnere. Evo nekoliko savjeta kako olakšati to razdoblje partneru i pomoći mu da se pripremi za taj najvažniji događaj - kako bi on mogao pomoći nama.

Trudnoća je posebno vrijeme po mnogim stvarima. Jedna od tih posebnosti je želja da se sve podijeli s ljudima, posebno onim najbližima. A ni njima nije lako: budući tate, primjerice, prolaze s nama dnevne promjene raspoloženja, čudnovate želje za hranom, sreću kad se beba pomakne i strahove od poroda. No, možda nisu onoliko uključeni koliko bismo željele da budu.

Više je razloga za to:

  • partner se ne osjeća ugodno s trudnoćom
  • partner ne zna kako bi se uključio
  • mi smo ga (najčešće neznajući) isključile

Prvo što morate dokučiti jest koliko želite da vaš partner bude uključen i na koji način, te koliko oni sami žele biti uključeni. Naime, neki budući očevi žele biti uključeni u svaki korak, dok su neki savršeno sretni ako tijekom poroda mogu biti s prijateljima i slaviti. Tradicija je moćna stvar: još vrlo nedavno trudnoća i rađanje su se smatrali isključivo ženskim poslom i sva je prilika da vaš partner ne zna zašto bi morao biti s vama u tom trenutku. Isto vrijedi i za one brojne male izazove tijekom trudnoće.

U mnogim mailovima koji su pristigli na adresu urednistvo@roditelji.hr žene opisuju upravo ta iskustva. Jedna je korisnica napisala da se njen suprug jako trudi sudjelovati „jer su ga je prijatelj koji je ranije postao tata uvjerava da je to iskustvo koje ne smije propustiti“. „Moj muž jednostavno ne razumije zašto bi morao biti prisutan tijekom poroda. 'Pa oduvijek žena rađa, a muž slavi“, govori i dovodi me do ludila!“, piše korisnica Nina.
Neke žene ne žele da partneri budu uključeni. Razlozi su različiti i sasvim je u redu – ako se oboje tako dogovorite – da porod prođete sami. No, ako želite da partner bude uključeniji, kako početi? Možete početi s jednostavnim stvarima: kupite mu neku od knjiga za buduće očeve. A možete i pokušati pričati mu o svim promjenama koje se zbivaju u vašem tijelu. Objasnite mu što se fizički zbiva s vama. „Odvela sam muža na pregled. Do tog trenutka je bio sretan što će postati tata, ali ga nije zanimalo što se konkretno zbiva. No, dok je stajao i gledao ultrazvuk, počeo se interesirati i postavljati pitanja liječnici. Kad smo došli kući, sjeo je za računalo i počeo istraživati sljedeće korake“, piše korisnica Ivana.

U nekim je slučajevima silno važno da se partner uključi. Primjerice, ako par prolazi umjetnu oplodnju. Ili ako žena ima problematičnu trudnoću. „Imam problem sa zgrušavanjem krvi i čitavu trudnoću moram dobivati injekcije. Moj muž je preuzeo na sebe obavezu da mi ih daje, da me vodi na preglede i da provjerava nalaze“, piše korisnica Dunja.

Muškarcima je ponekad teško podijeliti osjećaje sreće i ponosa zbog bebe koja dolazi. Možda i ne znaju kako bi to učinili. Ali to ne znači da ne mogu sudjelovati – samo im dajte praktične zadatke. Primjerice, da urede dječju sobu, postave krevetac za bebu, namjeste mobile i slične stvari koje vam trebaju.

Evo još nekih prijedloga kako pomoći očevima da se uključe:

  • pohađajte zajedno tečajeve za roditelje
  • razgovarajte o trudnoći
  • čitajte zajedno
  • otiđite zajedno u nabavku stvari za bebu
  • vodite dnevnik

Drugi problem mogu biti promjene na ženskom tijelu. Trudnički tečajevi mogu biti korisni: budući očevi mogu naučiti tehnike disanja, što onda pomaže tijekom poroda jer mogu biti stvarno uključeni, a najveća pomoć trudnim ženama svakako je malo masaže bolnih leđa i stopala. Mnogim tatama samo treba konkretan zadatak u kojem mogu sudjelovati – što konkretniji mogući.

„Tijekom poroda nisam znao što da radim, imao sam osjećaj da sam višak u rađaoni. A onda sam shvatio da na onom prijenosnom ultrazvuku mogu pratiti kad trud dolazi i podsjećati suprugu na disanje koje smo vježbali. Zvao sam babicu kada je došao trenutak poroda, držao suprugu za ruku – stvarno sam imao osjećaj da sam koristan“, piše Damir.

Na portalu roditelji.hr imamo još tekstova namijenjenih tatama. Podijelite svoja iskustva s nama na forumu portala ili na adresi urednistvo@roditelji.hr.