Što se točno zbiva na porodu? Treba li odabrati rooming in ili odvajanje bebe? Koja je uloga tate? Imamo odgovore na ta, a i na brojna druga pitanja.

Koju bolnicu odabrati?

U nas još postoje velike razlike u uslugama koje rodilišta nude: u nekima se, primjerice, i dalje inzistira da od trenutka primanja u rodilište žena leži, iako nekim ženama bol olakšava hodanje, tuširanje ili sjedenje na lopti. Neka rodilišta također imaju praksu odvajanja majke i djeteta, neka nude porod u vodi... Pokušajte par mjeseci prije poroda sastaviti vlastiti plan poroda i odaberite rodilište koje najbolje odgovara vašem planu.

Je li zajednički boravak majke i djeteta nužan?

Iako se danas dobro zna da je zajednički boravak majke i djeteta iznimno koristan za oboje, a neka istraživanja čak sugeriraju da djeca odvojena od majki doživljavaju silan stres, mnoga rodilišta tu uslugu nude samo na zahtjev ili je dodatno naplaćuju. Saznajte koje su vam mogućnosti dostupne.

A kamo s tatom nakon poroda?

Praksa da otac boravi s obitelji u istoj sobi nakon poroda u Hrvatskoj gotovo da i ne postoji. Ipak, postoje rodilišta koja i to omogućuju pa žene više ne moraju putovati u Austriju ili Sloveniju. No, to može značiti da ćete dijete roditi i nekoliko stotina kilometara daleko od doma.

Može li se jesti tijekom poroda?

Opet vrijedi isto pravilo: kako u kojem rodilištu. U nekim rodilištima luksuz je i obična voda dok će vam u drugima dopustiti da ponesete nešto hrane ili pića. Ipak, nemojte pretjerivati: trudnicama je posebno tijekom poroda osjetljiv njuh pa bi vam moglo pozliti. Osim toga, većina žena uživa u komadićima leda ili u običnoj vodi.

Mokrenje tijekom poroda?

Ne morate strahovati, vrijeme neugodnih katetera za mokrenje davno je prošlo. U većini rodilišta dopustit će vam odlazak na toalet u pratnju partnera ili medicinske sestre.

Gdje ostaviti auto?

Bilo gdje! Ako imate trudove, rijetko će se koja bolnica buniti ako se dovezete do ulaza za hitnu pomoć.

Mobiteli u rađaonici?

U mnogim su bolnicama mobiteli zabranjeni. Službeno je to zato jer je moguće da radiovalovi ometaju medicinske uređaje. Naravno, sigurno i zato jer bolnice žele zaraditi na visokim naknadama za svoje fiksne linije. Činjenica je da ako je vaš mobitel od primjerice, CTG-a udaljen barem jedan metar, ne može doći do smetnji. Dakle, jednostavno pitajte ako i za vrijeme trudova želite razgovarati putem mobilne mreže. Mobitel će vam uistinu zatrebati kada se dijete rodi. Željet ćete javiti novosti bliskim osobama te se prvi put slikati.