Ojačavanje i stabiliziranje dna zdjelice važna je tema nakon poroda. Donosimo savjete što činiti, a što svakako izbjeći.

Čemu uopće medicinska gimnastika?


Spuštanje maternice i inkontinencija posljedice su trudnoće i poroda koje ponekad nastupe tek godinama kasnije, no tada uzrokuju velike probleme i često se moraju rješavati operacijom. Povezanost između rađanja i ovih „ženskih problema“ je poznata, no unatoč tome premalo žena se bavi ciljanom medicinskom gimnastikom. Utoliko je važnije znati što vam se točno događa u tijelu tijekom trudnoće i poroda te kako možete spriječiti kasnije posljedice po zdravlje.



Trudnoća i porod: težak napor za tijelo


Tijelo se nakon poroda osjeća potpuno drugačije, drugačije nego prije trudnoće, drugačije nego tijekom trudnoće. Vjerojatno ste svjesniji vidljivih promjena – istegnutog, sada praznog trbuha, većih grudi, još prisutnih masnih nakupina, ali i promjena koje su se dogodile s maternicom i dnom zdjelice.





Maternica i dno zdjelice obavljaju najviše posla u trudnoći




Dno zdjelice je mišićna ploča koja zatvara zdjelicu od stražnje prema prednjoj strani, okružuje rodnicu i podržava unutarnje organe. Ova je muskulatura već tijekom trudnoće obavila težak posao. Opušteno trudničkim hormonima, dno zdjelice je moralo nositi višestruko veću težinu od uobičajene. Maternica odrasle žene koja nije trudna teži između 80 i 120 grama – na dan poroda, zajedno s djetetom, posteljicom i plodnom vodom doseže težinu od pet do šest kilograma. Vaše dno zdjelice moralo je pratiti tu težinu. Pri porodu se dno zdjelice jako izdužuje, a katkad i ozlijedi.



Što je tijelu potrebno nakon poroda


Nakon poroda, vašem je tijelu potreban odmor i opuštanje, ali i primjereno kretanje da bi se pospješio oporavak maternice i ojačali mišići dna zdjelice. Još teška i povećana maternica "visi“ čitavom težinom na dnu zdjelice koje i dalje ne ispunjava svoju normalnu funkciju.


S obzirom da dno zdjelice sudjeluje u svim vašim pokretima, iako još ne funkcionira u potpunosti, potrebna mu je svaka moguća pomoć u ojačavanju. Ne morate strahovati da ćete se u prvim tjednima intenzivnog duženja sa svojom bebom morati još opterećivati i vremenski zahtjevnim fitness programom: prve medicinske vježbe možete jednostavno ugraditi u svakodnevicu.



Za oporavak maternice




Maternica se oporavlja sporije poslije carskog reza




Prvih deset dana, dva do tri puta dnevno, nakon dojenja lezite deset do 15 minuta na trbuh, na nekoliko puta preklopljeni debeli ručnik koji ste smjestili između pupka i stidne kosti. Taj postupak podržava oporavak maternice. Nakon otprilike deset do dvanaest dana, maternica bi se trebala oporaviti tako da je više ne možete napipati.


Pripazite: oporavak maternice poslije carskog reza traje dulje i ne biste trebali izvoditi trbušni položaj ako osjećate bol.



Dno zdjelice ne funkcionira ako...


... vas bole leđa (obratite pažnju na bol u bočnom području kralješnice).


... vam mokraća "bježi" pri kašljanju, smijanju i kihanju.


... imate osjećaj težine u dnu zdjelice.


... imate osjećaj pritiska prema dolje dok trčite.


... ne možete dobro procijeniti kad vam je mjehur pun.


... ne možete prekinuti mlaz mokraće.


... općenito imate nestabilan osjećaj oko zdjelice.



No i ako nemate ove poteškoće, odnosno sve navedene, ili ste rodili carskim rezom – vaše dno zdjelice je bilo i još jest opterećeno!


Zbog toga je važno ojačati ovu nosivu muskulaturu.



Što biste trebali, a što ne biste trebali činiti tijekom oporavka


Porod nije bolest, no razdoblje nakon poroda je razdoblje u kojem biste sebi i svome tijelu trebali pokloniti osobitu pažnju. Na kraju krajeva, ne želite za nekoliko godina pripadati skupini žena koje se muče s poteškoćama izazvanima spuštanjem maternice, zar ne?


No, što je previše? Što je dobro? Istovremeno ste suočeni s nestabilnim dnom zdjelice i novom svakodnevicom koju trebate savladati... Bez brige: sastavili smo za vas popis najvažnijih stvari koje biste trebali i koje ne biste trebali činiti.



Neke stvari koje biste trebali činiti:


U prvim tjednima:



  • u prvim tjednima si priuštite mnogo manjih i većih pauza ležeći u krevetu ili na kauču

  • uvijek ustajte postrance. Tako smanjujete pritisak u području trbuha koje opterećuje dno zdjelice

  • pitajte liječnika mogu li vam pomoći kupke za brže zacjeljivanje

  • pobrinite se da vam stolica bude meka. Jedite pšenične mekinje ili sjemenke lana i pijte mnogo tekućine

  • je li vam međica i dalje natečena? Hladite je mekim oblozima i budite često u ležećem položaju

  • idite redovito, otprilike svaka tri sata, na zahod pa i kada ne osjećate potrebu za mokrenjem

  • čim zcijele sve rane nakon poroda, započnite s jačanjem dna zdjelice



Nakon prvih tjedana



  • i dalje tijekom dana uzimajte mnogo stanki za odmor

  • pazite na držanje

  • krećite se, ali se ne propterećujte

  • kad osjetite pritisak na dno zdjelice, odmorite

  • obavljajte samo one djelatnosti pri kojima možete osjetiti i aktivirati dno zdjelice

  • kad osjetite da je dan bio prenaporan, sljedeći dan malo više mirujte

  • sjetite se vježbati zdjelicu



Neke stvari koje ne biste trebali činiti:


U prvim tjednima:



  • ako su vam međica ili urez međice natečeni, zaboravite ne duge, tople sjedeće kupke. Toplina povećava oteklinu. Bolje je češće se tuširati mlakom vodom

  • ne sjedite dugo na zahodu – pri tome dno zdjelice propada i natiče. Pazite na meku stolicu (Vidi: Stvari koje biste trebali učiniti)

  • ne činite ništa pri čemu osjećate pritisak na dno zdjelice. Zamolite partnera da u prvo vrijeme preuzme sve aktivnosti kojima biste jako mogli opteretiti dno zdjelice. To se odnosi na sve kućanske poslove pri kojima morate savijati gornji dio tijela (punjenje i pražnjenje perilice, usisavanje, brisanje)

  • idite u kratke šetnje, zibjegavajte brz hod

  • ograničite broj posjeta gostiju

  • ne dižite i ne nosite stariju djecu!


Nakon prvih tjedana:



  • izbjegavajte aktivnosti pri kojima osjećate pritisak na dno zdjelice

  • iako možda čeznete za tim da se opet dobro ispušete, s vašim uobičajenim sportskim aktivnostima (aerobik, jogging, odbojka itd.) još malo pričekajte