Žene koje planiraju trudnoću ili su već trudne moraju posebnu pažnju posvetiti jednom važnom vitaminu: folnoj kiselini. Koliko je ona važna i kako odrediti dnevnu potrebu za njom, saznajte u sljedećem tekstu

Što je zapravo folna kiselina i zašto je tijelo treba?

Folna kiselina je vitamin topiv u vodi. Otkriven je tek 40-ih godina prošlog stoljeća. Tijelo taj vitamin ne može samo proizvesti, no organizmu je potreban za brojne metaboličke procese kao što su obnova stanica i crvena krvna zrnca.

Kolika je moja potreba za folnom kiselinom?

Liječnici preporučuju dnevni unos 400 mikrograma folne kiseline. Istraživanja pokazuju da se prosječno unosi oko 250 mikrograma tog vitamina dnevno.

Koje prehrambene namirnice sadrže posebno puno folne kiseline?

Najbolji izvor folne kiseline je zeleno lisnato povrće. Mahunarke, brokula, kelj, krupnozrnati proizvodi, sojine bobice, jaja, meso, riba i mlijeko također sadrže taj vitamin.

Trudna sam. Moj liječnik mi savjetuje da uzimam folnu kiselinu u tabletama. Je li to potrebno?

U svakom slučaju. Folna kiselina jedan je od najvažnijih vitamina u prva tri mjeseca trudnoće. Postoji mogućnost nepravilnog razvoja središnjeg živčanog sustava fetusa kod nedostatka folne kiseline. U ekstremnim slučajevima kao posljedica mogu se javiti rascjep kralježnice (Spina bifida), rascjep gornje usne ili druge malformacije. A budući da se tijekom trudnoće potreba za folnom kiselinom dnevno udvostručuje na 800 mikrograma, zdravom i uravnoteženom prehranom to se teško može nadoknaditi. Stoga bi trudnice trebale uzimati preparate s folnom kiselinom najkasnije od dvanaestog tjedna trudnoće.

Je li istina da bi žene koje planiraju djecu već unaprijed trebale uzimati sredstva kao dodatak prehrani?

Da. Žene koje žele bebe trebale bi odmah nakon prestanka uzimanja kontraceptivnih sredstava uzimati tablete sa folnom kiselinom da bi embrij odmah bio dovoljno opskrbljen vitaminima. Osim toga, čini se da postoji veza između pomankanja folne kiseline i neplodnosti.

Koliko folne kiseline trebaju djeca?

I te kako! Brz rast djece silno povećava potrebu. Stoga bi, primjerice, devetogodišnjaci prema preporukama liječnika trebali uzimati 300 miligrama folne kiseline. Dojenčad mlađa od četiri mjeseca starosti, prema mišljenju stručnjaka, imaju potrebu unositi u organizam 60 mikrograma dnevno, a bebe između četiri i dvanaest mjeseci trebale bi unositi 80 mikrograma dnevno. To znači da bi dojenčad trebala dnevno uzimati 600 mikrograma vitamina – ovisno o okolnostima uz pomoć nadopune prehrani.

Kako to da uzimam premalo folne kiseline?

Puno je razloga za to. Najčešći su:

  • neuravnotežena prehrana
  • jednostrana i dugotrajna dijeta
  • pretjerano konzumiranje alkohola
  • pušenje
  • određeni lijekovi (na primjer pilule)

Kako ću prepoznati da imam nedostatak folne kiseline u organizmu?

Iako trenutno ne čekate bebu ili ne želite ostati trudni, dostatna opskrba folnom kiselinom je važna. Bez stalne opskrbe, spremišta folne kiseline u jetri prazna su nakon tri tjedna. Simptomi nedostatka tog vitamina mogu biti umor, nedostatak koncentracije, nadražljivost kao i blijede usne, očni kapci i zubno meso. Poremećaji sna, lupanje srca, zujanje u ušima, osjećaj nesvjestice i oštećeno osjetilo okusa mogu ukazvati na nedostatak folne kiseline, a drugi simptomi su upale sluznice i proljev.