Zrinka iz Zagreba poslala nam je mail s pitanjem koje se odnosi na visinu rodiljnih naknada prema novom Zakonu. Na njeno pitanje odgovara pravnica Nataša Novaković. Sva buduća pitanja pravne tematike ostavite na našem forumu ili u grupi koju smo otvorili posebno u tu svrhu, a mi ćemo našu mamu-pravnicu Natašu vući za rukav i pobrinuti se da odgovor bude čim prije objavljen

Zrinka pita:

Trudna sam po drugi put i termin poroda je 21.03.2009. Spadam u skupinu žena čija plaća ´uzdržava´obitelj i primam plaću veću od prosjeka. S prvim djetetom sam koristila rodiljni dopust do 1. godine života, prvenstveno zbog dojenja. Također, vrlo je problematično smjestiti dijete mlađe od godine dana u neku predškolsku ustanovu. Financijski nas je taj period jako pogodio, pogotovo drugih 6 mjeseci. Malo me obradovalo što je donesena odluka da za vrijeme prvih 6 mjeseci, odnosno za vrijeme obveznog porodiljnog dopusta, nema limita na plaću . Sada, u novom zakonu koji je objavljen u NN 85/08 piše, koliko ja to shvaćam, da obvezni rodiljni dopust više nije do 6. mjeseca već do 42 dana nakon poroda. Da li sam to dobro shvatila, te što to znači za rodiljne naknade?

Malo sam proučavala Zakone i shvatila da je do sada obvezni rodiljni dopust za zaposlene majke bio definiran Zakonom o radu (?), a još sam provjerila i da li je u Prijelaznim i završnim odredbama novog Zakona osporen Zakon o radu tamo gdje se kosi s odredbama tog novog Zakona, ali to nije navedeno. Osporava se Zakon o obveznom zdrastvenom osiguranju gdje je dopunama ukinut limit za obvezni porodiljni dopust.

Evo usput razmišljam, pitam se zašto zakon diskriminira žene koje su se izborile za svoje radno mjesto i plaću veću od prosjeka? Trudnoća, porodiljni dopust, svako bolovanje od cca tjedan dana za dijete do treće godine života za nas je udarac na standard za koji smo se tijekom godina izborili. A opet ima majki koje zasluženo primaju i daleko veće plaće od mene osobno.

Nataša odgovara:

Novim Zakonom koji stupa na snagu 1.1.2009. godine odnosno člankom 12. predmetnog zakona, ne gubite pravo na nakandu plaće u punom iznosu do 6 mjeseci djetetova života, već je u odnosu na postojeće zakonsko rješenje novost da pravo na obvezni rodiljnji dopust do 42. dana poslije poroda obvezno koristi majka, a poslije toga to pravo može koristiti i drugi roditelj (otac). Ovom odredbom konzumirana je odredba iz članka 8., točke 1. i 2. Direktive Vijeća 92/85/EEZ od 19. listopada 1992. o uvođenju mjera za poboljšanje sigurnosti i zdravlja trudnih radnica te radnica koje su nedavno rodile ili doje na radnome mjestu.
Nadalje, Člankom 24. novog Zakona propisano je da prvih 6 mjeseci imate pravo na naknadu plaće u iznosu 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju, a koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda, dakle imate pravo na naknadu punog iznosa plaće.
Vezano za vaš navod da se u prijelaznim odredbama osporava Zakon o obveznom zdrastvenom osiguranju gdje je dopunama ukinut limit za obvezni porodiljni dopust, također se ne morate brinuti jer kako piše prestaju važiti odredbe koje su u suprotnosti s ovim Zakonom. Isto tako u novom Zakonu o radu, čije je donošenje u tijeku uskladiti će se odredbe o rodiljnom dopustu s novim Zakonom.

Nataša Novaković je rođena 1975. u Zagrebu, završila je VII Opću gimnaziju i Pravni fakultet, te nakon diplome (diplomski rad na temu izvanbračne zajednice hm) započela raditi kao odvjetnički vježbenik. Nakon položenog pravosudnog ispita ostaje u odvjetništvu još godinu i pol, nakon čega shvaća da to nije za nju i odlazi raditi u banku. No nakon 6 mjeseci shvaća da niti to nije dovoljno zanimljivo i prelazi u Ured Vlade RH za socijalno partnerstvo gdje stječe mnoga iskustva no zbog male plaće (državna služba je stvarno podplaćena) prelazi na posao na kojem se i trenutno nalazi u Hrvatsku udrugu poslodavaca. Trenutno je na rodiljnom dopustu pa otud i zanimanje za ovu temu.