Kada kupujete školsku torbu ili ruksak svakako povedite dijete sa sobom, da ga ono isproba. Obavezno ponesite vestu ili jaknu, jer je važno da torba dobro stoji i kada je dijete toplije odjeveno. Objasnite mu da je to puno važnije od lika iz animiranog filma koji je otisnut na torbi.

Ruksak ne smije stezati, ni kliziti s ramena. Važno je da prianja na više mjesta na leđima i da ne viri iznad ramena. Zbog opasnosti od povreda, kopče za podešavanje i zatvaranje trebaju biti zaobljene. Kako biste provjerili odgovara li torba djetetu, napunite je nečim još u trgovini i recite mališanu da skakuće s njom na leđima.

Budući da djeca brzo rastu, treba postojati mogućnost podešavanja dužine. Remenčići trebaju biti široki najmanji četiri centimetra, kako bi se težina bolje rasporedila, a torba ne bi žuljala.

Ručka treba biti postavljena i prilagođena dječjoj šaci. Upadljiva boja će pomoći da sudionici u prometu bolje vide vaše dijete. Provjerite ima li torba  fluorescentne pruge, kako bi mališana primijetili i u mraku.

Stručnjaci upozoravaju da ruksaci nisu pogodni za manju djecu jer uglavnom nisu ergonomski, odnosno nisu prilagođeni obliku tijela, te mogu loše djelovati na kralježnicu.

Kad je ruksak pretežak, dijete izvija (izdužuje) leđa i naginje tijelo i glavu prema naprijed da bi uspostavilo ravnotežu. To opterećuje mišiće leđa i vrata, pa postoji opasnost od prenapregnutosti ili čak povrede mišića.

Zbog prevelike težine torbe dijete može imati kronične bolove, koji su vrlo neugodni, u ramenima, vratu i leđima.

Težina torbe ne smije prelaziti 10 posto djetetove tjelesne težine. Neodogovarajuće opterećenje može dovesti do iskrivljenja kralježnice.

Izvor:www.yumama.com

Foto: Profimedia