• Od prvih dana potičite dijete na aktivnost i usađujte mu radost za kretanjem. Na taj način dijete razvija zdravo i pozitivno mišljenje o sebi i vlastitom tijelu.
  • Povjeravajte djetetu zadatke koje je u stanju izvršiti i za koje će ono biti odgovorno. Tako će razvijati vjeru u svoje sposobnosti.
  • Razgovarajte s djetetom i kritički se postavite prema nekim osobama iz javnog života koje bi djetetu mogli biti krivi uzori.
  • Pomozite djetetu da prebrodi osobne krize, probleme te mu pokažite kako se na zdrav način osloboditi lošeg raspoloženja – primjerice razgovorom s prijateljima ili kroz vježbe opuštanja.
  • Roditelji su djetetu najbliži i najveći uzori. Zato je važan i vaš stav o temama kao što su težina, prehrana i razne dijete. Djeca vrlo dobro vide kakav se stav o tim temama njeguje u kući i zato nemojte biti u čudu ako se sami borite s viškom kilograma da i dijete stalno misli da mora imati idealnu težinu i zato provodi vlastite režime prehrane. Dječji organizam je od prvog dana života pa kroz čitav pubertet u razvoju. Za dobar razvoj je vrlo važan stav o zdravoj i cjelovitoj prehrani.

Potražite pomoć stručnjaka

Ako primijetite ili sumnjate da vaše dijete ima problem s prehranom i niste sigurni kako poremećaji kao što su aneoreksija, bulimija ili prejedanje izgledaju, svakako se dobro informirajte i posavjetujte. Potražite pomoć od liječnika opće prakse i pedijatra. Jedna od internetskih stranica na kojoj možete naći dosta savjeta i besplatnih radionica je i www.centarbea.hr

U smirenom razgovoru pokušajte doprijeti do djeteta te mu na kraju i objasniti da je potrebno nešto poduzeti. Poremećaji prehrane ne mogu se tretirati prisilom i ozdravljenje uspijeva tek ako dijete to isto želi te je spremno surađivati.

Foto: Profimedia