Glazba u predškolskoj dobi

Velika većina mališana spontano reagira na različite vrste glazbe i uživa u slušanju, pjevanju i plesanju. Tako će mnogi i prije nego što svladaju hodanje, veselo dizati rukice i mahati njima kada čuju zgodnu melodiju koja prati neku reklamu na radiju ili odjavnu špicu popularne telenovele. U toj najmlađoj dobi djeca uživaju kada im roditelji pjevuše i puštaju dječje pjesmice u izvedbi dječjih zborova ili popularnih izvođača. Ako vidite da vaše dijete u tome zaista uživa, možete ga još u predškolskoj dobi upisati u neki dječji zbor, na ritmiku, balet ili sličnu aktivnost koja je vezana uz glazbu. Vrijeme će pokazati koliko je vaše dijete zavoljelo glazbene aktivnosti. S voditeljem programa porazgovarajte o tome ima li vaše dijete smisla za glazbu i bi li ga u školskoj dobi trebalo usmjeriti na aktivnije bavljenje glazbom.

Upis u glazbenu školu

Osnovna glazbena škola traje 6 godina i djeca je pohađaju usporedno s obaveznom osnovnom školom. Osnovnu glazbenu školu moguće je upisati paralelno s prvim razredom redovite osnovne škole, ali glazbeni pedagozi preporučuju upis u drugom ili trećem razredu osnovne škole (a za neke veće instrumente poput kontrabasa i fagota granica se pomiče još više).

Sva djeca koja imaju želju pohađati glazbenu školu mogu pristupiti procjeni sposobnosti na kojoj se provjerava njihov smisao za glazbu (osjećaj za ritam i memorija). "Procjena sposobnosti" možda zvuči zastrašujuće, ali se radi o nekoliko jednostavnih zadataka poput pjevanja kratke pjesmice i udaranja ritma. Dakle, nije potrebno nikakvo predznanje niti prethodna priprema. Odmah pri upisu učenici se odlučuju za instrument koji žele svirati.

Program glazbenih škola

Program osnovne glazbene škole uključuje teoretski dio nastave, tzv. solfeggio i nastavu instrumenta. Nastava solfeggia jest skupna, a praktični dio nastave, tj. nastava instrumenta, obavezno je individualna. U prva dva razreda predviđena su samo dva sata (u trajanju od 30 minuta) instrumenta i dva sata solfeggia na tjedan, dakle ukupno 4 sata nastave na tjedan. U trećem razredu uvodi se i skupno muziciranje, tj. sviranje u orkestru, odnosno pjevanje u zboru.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa određuje program i upisne kvote glazbenih škola te financijski potiče program glazbenog obrazovanja. Stoga je iznos školarine koji moraju snositi polaznici, tj. njihovi roditelji, oko 1000 kn za jednu školsku godinu. U školama postoji i mogućnost unajmljivanja instrumenta, tako da roditelji ne moraju izdvojiti veća dodatna sredstva za kupnju instrumenta.

Koristi glazbenog obrazovanja

Iako je primarni smisao glazbenog obrazovanja podučiti djecu aktivnom slušanju, razviti njihov glazbeni ukus i pružiti im mogućnost uživanja u muziciranju, koristi su mnogo veće nego što se na prvi pogled čini.

Uspješno sviranje zahtijeva pravilno držanje tijela što je itekako dobro za današnju djecu opterećenu teškim školskim torbama i naviknutu na puno sjedenja u školi, ispred računala i televizora. Glazbene škole ujedno su još jedno mjesto za druženje i sklapanje prijateljstava.

Sviranje će sigurno pridonijeti i razvoju upornosti i strpljivosti, a prvi će koncerti biti dobra vježba svladavanja treme što će vašem djetetu pomoći u mnogim drugim životnim situacijama. Međutim, iznimno je važno da glazba djetetu ostane zabavna, a ne naporna obveza.

Tekst: Ana Horvatović

Foto: Thinkstock