Ukoliko do pražnjenja crijeva dolazi rjeđe od tri puta tjedno, a količina stolice je mala, govorimo o opstipaciji ili zatvoru crijeva. Pritom dijete pati od bolova i grčeva u trbuhu. Koji su mogući uzroci takvog stanja i na koji način pomoći djetetu?

Problem opstipacije "leži" u spontanom pokretanju crijeva. Naime, tko se malo kreće, pije malo tekućine ili se loše hrani, čini svoja crijeva sporim i lijenim. Šećer, bijelo brašno, masti i meso djeluju loše na crijeva dok voće, povrće, integralne žitarice i probiotici djeluju jako pozitivno ne samo na brzinu, nego i kvalitetu probave i generalno zdravlje crijeva. Na probavu negativno utječe i stres, promjena vremenske zone, promjena sredine, bolesti koje vezuju bolesnika uz krevet.

Mogući uzroci opstipacije



  • Pogrešna prehrana: nedovoljan unos tekućine, ugljikohidrata, hrane bez celuloze i polisaharida, te prevelik unos bjelančevina (mesa, mlijeka);

  • Psihogeni uzroci: prerano navikavanje djeteta na kontroliranu defekaciju izaziva strah, obranu ili prkos koji se izražava u obliku zadržavanja stolice, potiskivanje normalnog refleksa defekacije zbog osjećaja stida ili gađenja u školi ili vrtiću.



Prevencija i terapija

Kod opstipiranog dojenčeta ili bebe koja je prešla s majčinog mlijeka na adaptirano ili na dohranu, potrebno je uz mliječnu prehranu dodati sokove koji sadrže sorbitol: sok od jabuke, kruške, šljive. Ako zatvor potraje ili ako počne djetetu smetati, možda se radi o nečemu poput alergije na određenu vrstu hrane, pa se potrebno javiti liječniku. Nakon prve godine u opstipirane djece unos mlijeka ne bi smio biti veći od 400 ml na dan. U tvrdokornoj opstipaciji treba pomisliti na moguću etiološku alergiju na kravlje mlijeko. Većina se stručnjaka slaže s mišljenjem da uravnotežena prehrana bogata voćem i povrćem, uz poštivanje ritma redovitih obroka, pridonosi pravilnom motilitetu probavnog sustava. Pri strogoj provjeri često se utvrdi da se, usprkos volji i obiteljskoj suradnji, ne unosi željena i preporučena količina neprobavljivih vlakana.

Praktični savjeti i preporuke



  • umjesto bistrih, pogotovo gaziranih tekućina uzeti gusti sok

  • umjesto suhomesnatih proizvoda, narezaka, paštete... za doručak jesti fermentirane mliječne proizvode, müsli, integralni kruh, suhe šljive…

  • ograničiti unos mlijeka na manje od 3-5 dl dnevno

  • nastojati da obroci budu redoviti, raznovrsni, da dijete što manje gricka između obroka, naročito slatkiše

  • izbjegavati pristup problemu kao najvažnijoj temi u obitelji.



Broj stolica dnevno i tjedno ovisno o dobi djeteta









































DOB DJETETABROJ STOLICA TJEDNOBROJ STOLICA DNEVNO
0-3 mjeseca
prehrana na prsima5 do 403
prehrana adaptiranim mlijekom5 do 282
6-12 mjeseci5 do 282
1-3 godine4 do 211 do 2
djeca iznad 3 godine3 do 141