Razne su mogućnosti da kod djece od malena razvijate navike da se hrane ispravno i to zdravim namirnicama. Jedan od najboljih je da im to pokažete vlastitim primjerom i da se u vašoj kuhinji jednostavno pronalazi izbor vrijednih namirnica koje ćete onda kombinirati. No, budimo iskreni, mnogi od nas roditelja prvo će morati poraditi na vlastitom odvikavanju od brzih i "niškoristi" obroka ako želi da mu dijete jede zdravije. Pa pogledajte kakve ideje nudimo da si olakšate promjenu prehrambenih navika i redovito častite svoje tijelo i um samo najboljim. Dugoročno to će cijeloj obitelji donijeti zdravlje i odličan imunitet, osobito ako je u kombinaciji s boravkom na otvorenom i rekreacijom.

1. Promovirajte djecu u pomoćnike šef(ov)a kuhinje

Nabavite im pregače, kuharske kapice, male drvene daskice za rezanje, manji pribor da lakše vježbaju rezati. Izrežite zajedno različite namirnice iz časopisa ili ambalaže i osmislite s njima u suradnji što ćete pripremati za doručak ili ručak. Neka u ponudi bude izbor hrane koju imate kod kuće ili koju ćete zajedno kupiti prethodnog dana. Dijete će tako učiti kako je planiranje jedan od glavnih koraka za pripremu jela. Sudjelujući u procesu planiranja, nabave i provedbe, lakše će shvatiti koliki trud je potreban da bi se svaki dan jelo. Više će cijeniti vaš rad i pokazati više poštovanja prema hrani. Potrudite se da povremeno uvedete i neke nove namirnice. Ako kod kuće imate magnetnu ploču, neka dijete prema danima u tjednu stavlja fotografije namirnica (uz pomoć magnetića koji drže fotografiju) i neka pripazi da budu raznovrsne. Objasnite mu što se događa s hranom koju pojede, kako je tijelo iskorištava i čemu sve to uopće služi. Naravno, na njemu shvatljiv način.

2. Motivacija čini čuda

I sami znate da vas u životu najbolje pokreće neka konkretna motivacija, najčešće u obliku nagrade - izlaska, nove knjige, izleta, štogod. Ni s djecom nije puno drugačije. Ako imaju problema s prihvaćanjem obroka koji im pripremate (jer baka to radi bolje, u vrtiću blitva s krumpirom ima drugačiji okus...), napravite kalendar s nagradnim naljepnicama. Nemojte naglašavati kad je neka hrana zdravija ili manje zdrava, već za svaki dan ako su pojeli dogovoreni obrok u nekoj pristojnoj količini i nisu stalno tražili izliku zašto ga ne bi trebalo pojesti, zalijepite po jednu zvjezdicu ili smješka. Na kraju svakog tjedna ispunjenog zvjezdicama, dogovorite kakva će biti tjedna nagrada - izlet, odlazak u Zoo, odlazak u kino i sl.), a na kraju cijelog mjeseca ispunjenog zvjezdicama dogovorite također nešto što znate da dijete jako voli, a prihvatljivo vam je. Predlažemo da to ne budu nikakve skupe stvari već zajednički odlazak na klizanje i neko kvalitetno druženje možda s drugom obitelji s djecom ili kakva kućna zabava s mnoštvom igara.

S vremenom će bodovanje postati nepotrebno jer će dijete ionako vrijeme radije trošiti na planiranje omiljenih aktivnosti.

3. Doručak u krevetu

Zašto bi doručak u krevetu bio rezerviran samo za odrasle? I klinci bi jedan dan u tjednu (možda najbolje vikendom) mogli zaraditi doručak u krevetu. Još bolje, cijela obitelj se skupi i počasti u maminom i tatinom krevetu. OK, bar one obitelji kod kojih djeca već donekle imaju razvijenu grubu motoriku. Srećom, ima dovoljno hrane koja se ne mrvi osobito (palenta, kravlji sir, voće, orašasti plodovi, palačinke...) i koju se samo popije (jogurti, kefiri, smoothie...). Ako se i zamrlja posteljina, pikirajte ovakav doručak u vrijeme kad ste ionako trebali zamijeniti posteljinu pa će vam biti baš svejedno. Naravno, ovo pravilo za zajedničkim doručkom u krevetu jasno definirajte točno određeni dan kako se djeca ne bi dosjetila da takvo nešto izvoljevaju i inače. Neka to budu mali obiteljski rituali koji unose dašak živosti i odmak od svakodnevne rutine.

4. Ups, ostali smo bez čokoladnih pahuljica (zauvijek!)

Ne, nikako ne morate lagati, samo prestanite kupovati zašećerene i bezvrijedne namirnice (ako ste ih kupovali) jer ako ih ne bude u ponudi, djeca ih neće moći jesti. Baš kao ni vi, ako ćemo iskreno. Uz toliku količinu ukusnih i zdravijih varijanti namirnica koja se može nabaviti, zašto biste kupovali one kojima je na nekom od prvih mjesta u sastavu šećer. Za njega će se ionako pobrinuti bake i djedovi.

Obratite pozornost na deklaracije proizvoda i vidjet ćete čime ste se sve dosad hranili. Ne morate biti nutricionist da biste odabrali kvalitetniji način prehrane. Nit vodilja neka vam budu namirnice koje najsličnije izgledaju svom izvornom obliku - jer što manje je hrana prerađena, bolje za sve. Upoznajte obitelj sa chia sjemenkama koje imaju velike zdravstvene dobrobiti za organizam, a vrlo su ukusne u različitim kombinacijama. Možda ni sami niste znali da chia sjemenke sadrže 2 puta više kalija od banana, 8 puta više omega-3 od lososa, 15 puta više magnezija od brokule, 6 puta više proteina od graha i isto toliko više kalcija od mlijeka te 3 puta više željeza od špinata. Primjerice Meggle jogurt Chia ima nekoliko zanimljivih okusa koji će se djeci vrlo svidjeti: natur, smoothie (jabuka-banana-špinat) i superfruit (crni ribiz i borovnica). Pakiranje je praktično pa ga možete ponijeti na izlet, u park, kao međuobrok u školi... A možete ga pojesti i ujutro sa svojim zobenim pahuljicama!

4-nacina-kako-pridobiti-djecu-na-zdrav-obrok

Tekst: Ivančica Tarade

Foto: Profimedia, Meggle