Za predškolsku djecu se računa deset do dvanaest infekcija kao normalan broj vrtićkih bolesti godišnje. No, pritom je problem da se i mi usput razbolimo njegujući male bolesnike. Kad promislite, nema logike jer bi odrasli trebali imati izgrađen imunitet protiv vrtićkih bolesti. Ipak tih mjeseci roditelji su češće bolesni. Zašto?

Stres i nedostatak sna su odgovorni

Zasigurno postoji povezanost između stresa i nedostatka sna te oslabljenog imuniteta. Poznato je da nas stres oslabljuje, ali i on sam nerijetko uzrokuje probleme sa spavanjem. Roditelji male djece su k tome prirodno često neispavani jer djeca se bude noću, traže jesti, piti, žele u roditeljski krevet, rano se bude... Kad se tome pribroje činjenice da djeca iz vrtića donose nove viruse kojima roditelji u uredu nisu izloženi i kad znamo da smo s djecom u puno prisnijem kontaktu, nego s kolegama u uredu nije čudno da smo u vrijeme polaska u vrtić izloženiji bolestima.

Kašljanje, kihanje i prisan kontakt su načini kako se bolesti šire. Ruku stavljamo na usta kad kašljemo ili kišemo, prinosimo je ustima ili nosu kad ih brišemo rupčićem, rukujemo se i dodirujemo međusobno i tako ruke postaju izvor bacila. Zato je važno uvijek se sjetiti prvog i osnovnog pravila:“Perite ruke!“

Kako se još zaštititi od vrtićkih bolesti?

  • Redovito dobro i temeljito perite ruke s vodom i sapunom
  • Ne dijelite s članovima obitelji rupčiće, četkice za zube, sprejeve za nos
  • Što manje svojim rukama dodirujte svoje oči, nos ili usta
  • Udaljite se od ljudi koji kašlju, kišu
  • Spavajte onoliko koliko vam treba da budete odmorni
  • Izbjegavajte stres, alkohol i nikotin
  • Prozračujte stambeni prostor 3 do 4 puta na dan po 5 do 10 minuta
  • Izbjegavajte rukovanja i grljenja s raznim ljudima
  • Održavajte vlažnost prostorija posebice tijekom noći kad su sluznice sklone isušivanju
  • Potrudite se rekreirati i najmanje tri puta tjedno podignite puls u nekoj vrsti rekreacije koja zahtijeva izdržljivost
  • Tuširajte se pod toplo-hladnim tušem, posjećujte saunu

Mjere opreza u vrtiću:

Vrlo je važno da djeca imaju mogućnost i dostupnost umivaonicima gdje mogu oprati ruke. Također je važno da imaju jednokratne ubruse i rupčiće. Normalan sapun za ruke sasvim je dovoljan. Antibakterijski sapun se koristi samo ako je u vrtiću izbila epidemija ozbiljne infekcije.

U vrtiću se najčešće radi o bezopasnim prehladama i virozama koje u najvećem broju slučajeva same prolaze uz povišenu temperaturu i iscrpljenost. Te su bolesti obično dovoljno jednostavne da se djetetov imunitet samostalno uspijeva izboriti s njima. Antibiotici često nisu potrebni jer su uzročnici najčešće virusi, a ne bakterije. Tijekom bolesti djeca trebaju, kao i odrasli, uzimati puno tekućine te se vratiti u vrtić tek kad se temperatura vrati na normalu nakon dva do tri dana.

Foto: Profimedia