Udruga roditelja djece s posebnim potrebama Put u život, ili skraćeno PUŽ, okuplja roditelje djece s raznim bolestima i poteškoćama, primjerice s cerebralnom paralizom, Downovim sindromom, intelektualnim poteškoćama, autizmom, poremećajem pozornosti ili hiperaktivnošću. U udrugu su uključene i druge osobe koje mogu i žele pridonijeti podizanju kvalitete života osoba s posebnim potrebama, polazeći od jednakih prava svih ljudi na sudjelovanje u društvenom i obiteljskom životu.

Jedinstvo različitosti

“U proteklih 18 godina PUŽ je proveo više od 150 projekata i programa. Pokušavamo raditi na više strana – programi i aktivnosti usmjereni su na rehabilitacijske aktivnosti za djecu, slobodne aktivnosti i druženja. Zatim, tu su druženja roditelja, informiranja, edukacije te drugi članovi obitelji, braća i sestre djece s posebnim potrebama za koje smo također imali organizirani program podrške. Nastojimo djelovati i na neke dijelove sustava, pa je tako jedan europski projekt bio usmjeren na uređivanje i adaptiranje prostora, kupnju informatičke opreme, prilagođenog namještaja i organizaciju edukacije djelatnika Centra Dubrava. Zatim, u sklopu trogodišnjeg programa koji uskoro završava u OŠ Slave Raškaj i OŠ Horvati imamo radnoterapijske programe s korisnicima. Radimo na tome da se udruge ovog tipa osnuju i u drugim gradovima u Hrvatskoj. Primjerice, roditelji na Rabu, Braču i u drugim mjestima uspjeli su unijeti neke pozitivne promjene u svojim sredinama. Nastojimo utjecati na zakonodavstvo i primjenu prava koja po zakonu imaju djeca s posebnim potrebama, sudjelujemo na konferencijama i okruglim stolovima, gdje zastupamo prava djece i predlažemo nove ideje. Specifičnost je naše udruge u tome što okupljamo roditelje djece s raznim vrstama poteškoća. Naše najmlađe dijete ima dvije i pol godine, najstarije 25, a povremeno nam dolazi i jedna djevojka koja ima 33 godine”, priča Lidija Bonačić-Krešić tajnica i izvršna koordinatorica rada udruge.

PUŽ okuplja 55 članova, a u radu udruge pomaže dvadesetak volontera, od kojih su neki dugogodišnji. U provedbi programa udruge sudjeluju defektolozi, likovni umjetnici, glazbenici, terapeuti, studenti, roditelji i dobrovoljci koji žele pomoći stručnim radom i srcem. Udruga je realizirala brojne projekte i programe među kojima su škola plivanja za djecu s invaliditetom, montesorska terapija za djecu s poteškoćama u razvoju, polisenzorna stimulacija programom MODAKT, glazbena terapija Orff, projekt senzomotoričke stimulacije čiji je nositelj Savjetovalište ERF Zagreb, osobni asistent u nastavi (za djecu s poteškoćama u redovnom sustavu školstva) i drugi. Svi ti projekti prijavljeni su na natječaje ministarstava i natječaje Grada Zagreba, koji ih financijski podržavaju, dok ostala sredstva za provođenje programa udruge pristižu iz donacija uglavnom zagrebačkih tvrtaka te stotinjak privatnih osoba.

Borba za prava u društvu

Lidija Bonačić-Krešić nastavlja: “Problema s kojima se susrećemo ima jako puno. To su nerazumijevanje okoline te nedovoljna senzibiliziranost javnosti za probleme naše djece. Za svako pravo zainteresirana se grupa mora izboriti, nigdje još nije država sama ponudila prava manjinskim grupama u društvu. Ovdje je to posebno teško jer se naša djeca ne mogu sama zastupati. Mi zapravo imamo slične probleme kao i sve druge obitelji, ali svaka aktivnost koju želimo provesti višestruko je složenija i traje mnogo dulje. Kapaciteti sustava vrlo su mali. Zdravstvo još funkcionira nekako, ali sustav socijalne skrbi i psihosocijalna rehabilitacija vrlo slabo. Tako u pojedinim dijelovima Hrvatske postoji samo liječnik primarne zaštite, a na cijelom otoku Braču djeluje samo jedan logoped. Mi u udruzi sa zaposlenim stručnim suradnicima promoviramo nove metode kako bismo dokazali da se s tom djecom isplati raditi jer su, primjerice, meni davno rekli da se s mojim djetetom ne isplati raditi. Činjenica je da većina djece s posebnim potrebama ispada iz sustava društva. S djecom u udruzi rade kvalitetni ljudi, oni su prvi imali asistente u nastavi, ali u društvu kao članovi naše udruge nemaju nikakve posebne olakšice.”

Udruga je dobitnik nagrade Handicap International 2005. za uspješno pružanje usluga u zajednici za osobe s poteškoćama na području jugoistočne Europe. U lokalnoj zajednici, ali i izvan granica naše zemlje, PUŽ je prepoznat kao udruga koja donosi novu kvalitetu zahvaljujući novom pristupu problematici kojom se bavi, pristupu kojem je karakteristika aktivnost i iniciranje projekata i postupaka, odnosno aktivni i partnerski odnos s organizacijama i stručnjacima na polju obrazovanja, rehabilitacije i edukacije, zdravstva i slično. Roditelji i stručnjaci iz zemlje i inozemstva obraćaju im se u potrazi za informacijama, idejama, podrškom i suradnjom. S djecom rade rehabilitator, radni terapeuti i logoped. Omogućeno im je pohađanje edukacija o novim metodama za postupke koji se još uvijek rijetko provode kod nas (senzorna integracija, Marte Meo, Floortime...), a daju vrlo dobre rezultate te mijenjaju pristup rehabilitaciji i načinu na koji se potiče djetetov razvoj. Do prošle godine udruga je sve svoje programe uspijevala financirati putem projekata, a sada ih na životu održavaju donacije i sufinanciranje korisnika.

Tekst: Snježana Krčmar

Foto: Thinkstock