Searsovi u svojoj knjizi Njega djeteta donose nekoliko konkretnih savjeta kako ublažiti kolike ili pomoći da do njih ni ne dođe:

Osigurajte što opušteniju trudnoću

Naravno da ne može trudnoća proći potpuno bez stresa, mnoga istraživanja uspjela su dokazati povezanost između vrlo stresnih trudnoća i kolika kod beba. Dakle, ako želite lakše preživjeti prvih tri mjeseca bebina života izvan trbuha, malo se potrudite tijekom trudnoće. Postoje metode koje pomažu svima za lakše nošenje sa svim problemima i obavezama, odaberite one koji vam najviše odgovaraju, bilo da se radi o šetnjama prirodom, meditacijama, druženju s pozitivnim i jednostanim ljudima, dovoljnom spavanju i sl.

Tijekom trudnoće i porođaja ne uzimajte tablete, alkohol i sredstva protiv bolova

Prema istraživanjima ispada da majke koje nisu koristile navedena sredstva vjerojatno neće imati problema s bebinim kolikama. Što se ne može reći za trudnice koje su pretjerivale u alkoholu ili korisite opojne droge.

Prakticirajte povezujuće roditeljstvo

Jedan od najučinkovitijih načina spriječavanja kolika je nošenje djeteta. Parovi koju su napuštali njihovu kliniku dobili su i kratki tečaj iz nošenja bebe u nosiljci-marami. Naputak je da veći dio dana nose dijete. Osobito se savjetuje nošenje u sprječavanju večernjih kolika. Neka su djeca toliko iscrpljena pokušajima da se uklope u okolinu da gube snagu i ogorčeno se prepuste kolikima navečer. Ako ga nosite često tijekom dana, pomažete mu da se organizira i da se osjeća manje napeto u večernjim satima.

Ako pak ne pomogne ni sve to, uz uobičajene tehnike smirivanja kolika, ostajte vam izdržati jer i to će prestati jednog dana oko trećeg ili najkasnije četvrtog mjeseca i kasnije se svega toga nećete gotovo ni sjećati.

Tekst: I.T.

Foto: Profimedia